Εντός Γηπέδου

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: 5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ, 2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - ΠΑΜΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ 01/11/2018

ΑΝΩΤΕΡΟΣ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ, ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν σαφώς ανώτερος της Παναχαϊκής απόψε και παρά τα αρκετά νέα πρόσωπα στην 11άδα του, βρήκε ρυθμό από νωρίς στον αγώνα.  Με τους Νάτκχο - Γκιγιέρμε να συνθέτουν ένα δημιουργικά κι ανασταλτικά αχτύπητο δίδυμο, τους Τοροσίδη - Τσιμίκα να καλύπτουν άριστα τα άκρα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τον Μάνο να "γεμίζει" ουσιαστικά την αντίπαλη περιοχή.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν άφηνε πολλά περιθώρια για δημιουργία και συνεργασίες με την μπάλα κάτω, οπότε οι ερυθρόλευκοι αξιοποίησαν το "όπλο" της ασφυκτικής πίεσης από ψηλά, προκειμένου να έχουν την μπάλα στην κατοχή τους και να περιορίσουν τους γηπεδούχους στα όρια της περιοχής τους.  Οι φάσεις ελάχιστες στο Α' Ημίχρονο, με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να διαμαρτύρεται δίκαια για 1 πέναλτι σε ανατροπή του Τσιμίκα ωστόσο να φτάνει στο γκολ με γυριστή κεφαλιά του Τοροσίδη στο 38'.

Στο Β' Ημίχρονο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έπαιξε με σύνεση και προσοχή αλλά και με την ίδια μεθοδικότητα στις κινήσεις του.  Στο 70' ο Ματίας Ναουέλ γύρισε ωραία το κορμί του μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, δίνοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να φτάσουν στην επίτευξη κι ενός 3ου τέρματος ως το τέλος του αγώνα, κάτι που δεν ήρθε ωστόσο η διάθεση και η συνολική εικόνα των ποδοσφαιριστών του κ. Μαρτίνς ικανοποίησαν.

Γήπεδο: Παμπελοποννησιακό Στάδιο

Παναχαϊκή, (Σωκράτης Οφρυδόπουλος):  Σούλης, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Ελευθεριάδης, Πλέγας, Παπατόλιος, Μασούρας, Κολ και Μαυρίας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσος, Νάτχο, (Φετφατζίδης 79') Ναουέλ, (Μασούρας 83') Βρουσάι, Μάνος, (Βοΐλης 76').

Γκολ: - /// Τοροσίδης (38'), Ναουέλ (70')

Κάρτες: Λουμπαρδέας (23'), Ντάσιος (48') /// -

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον μήνα Νοέμβριο ξεκίνησαν από την Αχαϊκή πρωτεύουσα και τον αγώνα Κυπέλλου απέναντι στην Παναχαϊκή για την 2η αγωνιστική του 5ου Ομίλου.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήθελε να περάσει όσο πιο εύκολα και δίχως προβλήματα την σημερινή αναμέτρηση καθώς η συνέχεια σε Ελλάδα (Πρωτάθλημα) και Ευρώπη είναι πολύ περισσότερο απαιτητική και δύσκολη.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τους Γιαννιώτη, Τοροσίδη, Ρόντερικ, Μεριά, Τσιμίκα, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσο, Νάτχο, Ναουέλ, Βρουσάι και Μάνο  στην βασική 11άδα των ερυθρόλευκων.

Οι 11 του ΘΡΥΛΟΥ κατά την επίσημη παράταξη των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον έλεγχο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία στις κινήσεις. Ο πολύ κακός αγωνιστικός χώρος ωστόσο, δεν βοηθούσε στη δημιουργία παιχνιδιού με τη μπάλα κάτω.

Οι ερυθρόλευκοι στα πρώτα 20' δεν είχαν να επιδείξουν κάποια σπουδαία ευκαιρία με κύριο ανασταλτικό παράγοντα τον απαράδεκτο γι'αυτό το επίπεδο αγωνιστικό χώρο και την αμυντική τακτική των γηπεδούχων.

Ωστόσο, στο 17' ο Βασίλης Τοροσίδης "προειδοποίησε" απειλώντας με κεφαλιά την εστία του Σούλη ενώ λίγο αργότερα ο Τσιμίκας ανατράπηκε καθαρά εντός περιοχής με τον διαιτητή της αναμέτρησης όμως να δείχνει "παίζετε".

Γκιγιέρμε - Ανδρούτσος - Νάτκχο ήλεγχαν εξαιρετικά τον χώρο της μεσαίας γραμμής, τόσο ανασταλτικά όσο και στο ξεκίνημα της επιθετικής ανάπτυξης του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Στο 38' ο Βασίλης Τοροσίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Παναχαϊκής για το 0-1!

Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο.

Το Β' Ημίχρονο είχε ανάλογη εικόνα με το πρώτο μέρος, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν την ασφυκτική πίεση στους γηπεδούχους, μην επιτρέποντας τους να κρατάνε τη μπάλα στην κατοχή τους.

Στο 70' ο εκ των κορυφαίων για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στον αποψινό αγώνα, Ματίας Ναουέλ, με ωραίο γύρισμα εντός της περιοχής και δυνατό σουτ έκανε το 0-2 για την ομάδα μας και "σφράγισε" ουσιαστικά τη νίκη.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγές στη συνέχεια δίνοντας την ευκαιρία τόσο στον Γιάννη Φετφατζίδη όσο και στον νεαρό (17 χρονών) Βοΐλη να αγωνιστούν στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, με αμφότερους να δείχνουν εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε ως το τέλος του 90λεπτου και του extra 5λεπτου των καθυστερήσεων να πιέζει την Παναχαϊκή αναζητώντας κι ένα 3ο γκολ, "τιμώντας" με τον τρόπο αυτόν τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν απόψε στις εξέδρες του Παμπελοποννησιακού Σταδίου.

3ο γκολ δεν ήρθε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή του αγώνα, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι απόψε παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο, ικανοποιώντας τόσο με τη νίκη όσο και με την συνολική τους εικόνα στον αγώνα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Πορτογάλος τεχνικός του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

"Είναι απαράδεκτο να διεξάγονται αγώνες σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο.  Είναι επικίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών και υποβαθμίζει το "προϊόν"."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!