Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 5-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 02/09/2018 - "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

ΤΟΝ "ΣΚΟΡΠΙΣΕ ΣΤΟΥΣ 5 ΑΝΕΜΟΥΣ"

Όταν ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κατάφερε να "ξεκλειδώσει" την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα, στο 34' με την εμπνευσμένη βαθιά μπαλιά του Καμαρά και την κεφαλιά-γκολ του Ομάρ, όλα τελείωσαν. Η συνέχεια ήταν αρκετά πιο απλή για τους ερυθρόλευκους και απλουστεύτηκε ακόμη περισσότερο με το γκολ-πέναλτι του Κώστα Φορτούνη, που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 2-0.

Το ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου φανέρωσε τις διαθέσεις των ποδοσφαιριστών του κ. Μάρτινς, που δεν ήταν άλλες από το να σημειώσουν πολλά γκολ και να παρουσιάσουν όμορφο ποδόσφαιρο στους φιλάθλους.  Ο Φετφατζίδης προειδοποίησε με το δοκάρι στο 46' και ο Ποντένσε στο 55' συνέχισε από εκεί που το άφησε στο Μπέρνλι κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του.  & εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα τελείωνε εκεί, ο "πεισματάρης" και ΠΑΝΤΑ δραστήριος Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, με μία εκπληκτική προσωπική ενέργεια κι ένα ακόμα πιο υπέροχο πλασέ έκανε το 4-0 για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα!  Το... "κερασάκι στη τούρτα" ήρθε να βάλει ο Μεριά με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του αγώνα, (90' + 2') σε μία απίθανη ερυθρόλευκη βραδιά.

Τις εντυπώσεις πάντως της βραδιάς "έκλεψε" η παρουσία του Γιάγια Τουρέ στο Γήπεδο, ο οποίος νωρίτερα είχε παρουσιαστεί στους ερυθρόλευκους φιλάθλους στα γραφεία του Συλλόγου,ξεκινώντας από νωρίς τη "γιορτή" στον Πειραιά.  Στις σουίτες του Γηπέδου απόψε ήταν και οι Ναουέλ και Σα & όπως όλα δείχνουν απομένουν μονάχα οι επίσημες ανακοινώσεις!

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς (57' λ.τρ. Μιράντα), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (74' Νάτχο), Καμαρά, Φορτούνης (71' Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε, Φετφατζίδης, Γκερέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Πμιχαήλ, Τζημόπουλος, Κακουμπά, Λίλα (77' Σιόντης), Κάστρο, Νικολιάς (75' Βιδάλ), Κούζικ, Ξύδας (34' λ.τρ. Μυστακίδης), Κριζμάν.

Γκολ33' Ελαμπντελαουί, 41' Φορτούνης (πέν.), 55' Ποντένσε, 90' Γκερέρο, 92' Μεριά /// -

Κάρτες:  45' Τσιμίκας  ///  19' Ξύδας, 67' Λίλα, 85' Τζημόπουλος.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Τον 2ο συνεχόμενο, εντός έδρας αγώνα τους στο Πρωτάθλημα έδωσαν απόψε οι ερυθρόλευκοι, με στόχο φυσικά το 2/2 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, που γνώρισε την ήττα με 2-0 την 1η αγωνιστική από την ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α.

Η Προϊστορία των εντός έδρας αγώνων απέναντι στους Γιαννιώτες είναι φυσικά "ερυθρόλευκη" καθώς σε σύνολο 23 αγώνων,  ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετράει 19 νίκες, με μόλις 4 αγώνες να έχουν λήξει ισόπαλοι.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την προθέρμανση τους στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" λίγο πριν από τις 21:00.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στον αποψινό αγώνα, είχε 2 αλλαγές "φρεσκαρίσματος" σε σύγκριση με τους τελευταίους αγώνες της ομάδας, που ήδη από το ξεκίνημα της σεζόν το πρόγραμμα είναι απαιτητικό.

Σε ρυθμούς... Γιάγια Τουρέ η αποψινή βραδιά στον Πειραιά, καθώς η επιστροφή του Ιβοριανού στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στις τάξεις των ερυθρολεύκων και δικαίως μονοπώλησε το ενδιαφέρον πριν από την έναρξη του αγώνα.

Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς ωστόσο πραγματοποίησαν την προθέρμανση τους σε απόλυτη συγκέντρωση καθώς ο Νο.1 στόχος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ είναι φυσικά η επιστροφή στην κορυφή του Ελληνικού Πρωταθλήματος και ειδικά στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" δεν επιτρέπονται στραβοπατήματα.

Το ζέσταμα των ερυθρολεύκων ολοκληρώθηκε με τον αριθμό των φιλάθλων στις εξέδρες να πυκνώνει όσο πλησιάζαμε στη σέντρα του αγώνα. Να σημειώσουμε ότι περισσότεροι από 3.000 φίλοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ βρέθηκαν απόψε στα γραφεία του Συλλόγου για να υποδεχθούν τον Γιάγια Τουρέ, με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν την άφιξη τους στο Γήπεδο και να δημιουργηθεί παράλληλα και ένα μικρό κυκλοφοριακό κομφούζιο εξωτερικά του Φαληρικού Γηπέδου.

Μπορεί οι επίσημες ανακοινώσεις να μην είχαν γίνει ως την ώρα που γραφόταν το άρθρο αυτό, όμως το "παρών" απόψε στο Φαληρικό Στάδιο έδωσαν και οι Ματίας Ναουέλ και Ζοσέ Πέδρο ντε Σα, που αναμένεται να είναι οι τελευταίες προσθήκες στο "ερυθρόλευκο οπλοστάσιο"!

Όλα έτοιμα για την σέντρα στον αγώνα, με τους 22 ποδοσφαιριστές ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και ΠΑΣ Γιάννινα να κάνουν την επίσημη είσοδο και παράταξη τους στον αγωνιστικό χώρο.

Όρκος νίκης από τους αρχικούς 11 του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Χαμηλό τέμπο στο ξεκίνημα του αγώνα με αρκετά φάουλ κι από τις δύο ομάδες, ωστόσο στο 5' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη στιγμή όταν ο Ποντένσε έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ όμως ο Βελίδης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε εύκολα.

Στο 18' σημειώθηκε η πρώτη εξαιρετική στιγμή στον αγώνα για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να ανοίξει το σκορ όταν οι Φετφατζίδης - Μπουχαλάκης έπαιξαν εξαιρετικά το "1-2", ο τελευταίος έκανε τη σέντρα όμως η κεφαλιά που έπιασε ο Γκερέρο πέρασε ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο Ισπανός φορ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Ποντένσε έβγαλε συρτή παράλληλη σέντρα όμως ο Γκερέρο δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα του Βελλίδη.

Οι φιλοξενούμενοι αφού κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι το 5λεπτο ξέσπασμα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στο διάστημα εκείνο, έριξαν κι άλλο τον ρυθμό του αγώνα και περιμένοντας τους ερυθρόλευκους στο 1/3 του γηπέδου δεν άφηναν διαδρόμους και χώρους προς την εστία του Βελλίδη.

Στο 34' σημειώθηκε η φάση, που ενδεχομένως άλλαξε τη ροή ολόκληρου του αγώνα.  Ο Καμαρά με μία... εμπνευσμένη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα, βρήκε τον Ομάρ, ο οποίος είχε αντιληφθεί την πρόθεση του συμπαίκτη του και με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Βελλίδη για το 1-0!

Το γκολ αυτό έδωσε "φτερά" στους ερυθρόλευκους, που ως εκείνο το σημείο δεν έβρισκαν τρόπο να πλησιάσουν απειλητικά στην εστία του Βελλίδη και ταυτόχρονα "πάγωσε" τους φιλοξενούμενους που είδαν το πλάνο τους να ακυρώνεται.

Στο 40' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τζημόπουλου και ο Κώστας Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα για να κάνει το 2-0 στο 41' και να απαλλάξει τους ερυθρόλευκους από το άγχος.

Μία άτυπη "ρεβάνς" από τον εαυτό του για τον Κώστα Φορτούνη, που την περασμένη αγωνιστική είχε αστοχήσει από το σημείο της άσπρης βούλας απέναντι στον Επασί, στον αγώνα με τον Λεβαδειακό.

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν στα πρώτα 45 λεπτά ακριβώς ό,τι ήθελαν ικανοποιώντας τους φιλάθλους τους που και απόψε γέμισαν σε μεγάλο βαθμό τις εξέδρες του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Η έναρξη του Β' Ημιχρόνου ήταν "εκρηκτική" για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, που μόλις στο 46' είδε τον Γιάννη Φετφατζίδη να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Βελλίδη έπειτα από σέντρα του Ποντένσε.

Οι Ποντέσε-Φορτούνης-Γκερέρο συνέχισαν να είναι δραστήριοι και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να τα έχουν χαμένα από την επιθετική ορμή των ερυθρολεύκων.  Ενώ και ο Γιάννης Φετφατζίδης ήταν εξαιρετικός απόψε, στην επανεμφάνιση του ως βασικός με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Στο 55' ήρθε το 3-0 για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!! Σκόρερ αυτή τη φορά ο Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από εξαιρετικό "1-2" των Φορτούνη - Γκερέρο και με μονοκόματο βολέ τράνταξε τα δίχτυα του ΠΑΣ!

Ο Πορτογάλος, που από το ξεκίνημα της σεζόν δείχνει τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά δείχνει να πατάει όλο και καλύτερα, με περισσότερη αυτοπεποίθηση όσο περνάνε οι αγώνες και τα λεπτά στην 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.  Από τους "αγαπημένους" της ερυθρόλευκης εξέδρας φέτος.

Οι ερυθρόλευκοι δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι -όπως μας συνηθίζουν φέτος από το ξεκίνημα της σεζόν- πιέζοντας τους φιλοξενούμενους και αναζητώντας κι άλλα γκολ προς τέρψη των φιλάθλων.

Η είσοδος του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου έδωσε νέα πνοή στην επιθετική γραμμή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και στο 82' ο Έλληνας διεθνής κέρδισε φάουλ, το οποίο κι εκτέλεσε ο ίδιος για να περάσει η μπάλα άουτ.

& εκεί που όλοι νόμιζαν ότι ο αγώνας θα έληγε με σκορ 3-0, ήρθε η εκπληκτική ενέργεια του Γκερέρο στο 90', ο οποίος αφού πέρασε τον αντίπαλο του, πλάσαρε υπέροχα με το δεξί τον Βελλίδη για το 4-0, "ανοίγοντας λογαριασμό" και στο Πρωτάθλημα με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ένα γκολ, το οποίο έψαχνε και ήθελε πολύ ο Ισπανός.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα του αγώνα, ο Μεριά βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή του ΠΑΣ και με κεφαλιά έβαλε το... "κερασάκι στην τούρτα" του αποψινού αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0!!!!!

Εμφατική νίκη για τους ερυθρόλευκους σε μία υπέροχη βραδιά στο Φάληρο.

Πανευτυχής ο Πέδρο Μαρτίνς, όπως και οι ποδοσφαιριστές του για το εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Γιάγια Τουρέ φόρεσε την ερυθρόλευκη και πάτησε στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Πορτογάλος τεχνικός του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Δουλέψαμε πάρα πολύ για να πετύχουμε αυτό που πετύχαμε απόψε.  Μετά τον αγώνα στην Αγγλία έπρεπε να επιστρέψουμε δυνατοί στο Ελληνικό Πρωτάθλημα. Απόψε κάναμε ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι και να γνωρίζετε πως ό,τι βλέπετε στον αγωνιστικό χώρο είναι αποτέλεσμα πολλής και σκληρής δουλειάς στις προπονήσεις.

Το Πρωτάθλημα είναι πολύ μακρύ, μας περιμένει ακόμα πολύς δρόμος και κάθε παίκτης με την ποιότητα και τον χαρακτήρα του Γιάγια (σε ερώτημα για τον Τουρέ) είναι υπερπολύτιμος για εμάς."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!