Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 12Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ" 03/12/2018

ΟΡΕΞΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απόψε "καθάρισε" πολύ πιο εύκολα και γρήγορα την υπόθεση νίκη απ'ότι ίσως θα περίμεναν οι περισσότεροι, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα από το 11' (αυτογκολ σε προσπάθεια του Ποντένσε) και να ξορκίζουν κατά κάποιον τρόπο την κακοδαιμονία που τους κυνηγούσε τον τελευταίο καιρό.

Με τους Ομάρ-Ποντένσε από το δεξί άκρο της επίθεσης και τους Γκιλιέρμε-Φορτούνη από τον άξονα να κάνουν ό,τι θέλουν τους αντιπάλους τους, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο Α' Ημίχρονο να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο.  Στην φάση του 25' ο Γκερέρο έδειξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο πόσο απαραίτητη είναι η παρουσία ενός καθαρόαιμου φορ στην 11άδα καθώς με μία τέτοια, σεντερφορίσια κίνηση έγραψε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Στο Β' Ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι έριξαν τον ρυθμό, απέκτησαν και την αριθμητική υπεροχή όταν ο Χαντάκιας απεβλήθηκε -σωστά- με 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Φορτούνη, όμως μολονότι από εκείνο το σημείο και ως το 65' δημιούργησαν σωρεία σπουδαίων ευκαιριών για ένα 3ο γκολ, όχι μόνο δεν το σημείωσαν αλλά στο 70' το δέχθηκαν, στην πρώτη τελική προσπάθεια του Παναιτωλικού στην επανάληψη.  Το γκολ αυτό έφερε άγχος στους ερυθρόλευκους, που ωστόσο δεν κλείστηκαν στην περιοχή τους αλλά συνέχισαν να επιτίθενται και να δημιουργούν.

Εν τέλει δεν άλλαξε τίποτε στο σκορ, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήρε μία δίκαιη και πολύτιμη νίκη και συνεχίζει το "κυνήγι της κορυφής".

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, (Νάτκχχο 64') Φορτούνης, (Μπουχαλάκης 87') Ποντένσε, Ναουέλ, (Τοροσίδης 73') και Γκερέρο.

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Ρότσα, Χαντάκιας, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μάζουρεκ, Μανά, (Γιαννιώτης 83') Ουίλιαν, (Μαλής 56') και Μοράρ, (Καμαρά 68').

Γκολ: Ποντένσε (11'), Γκερέρο (25') /// Καμαρά (70')

Κάρτες: Σισσέ (22') /// Μαρινάκης (27'), Χαντάκιας (53' - κόκκινη)

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι υποδέχθηκαν τους Αγρινιώτες σε μία αναμέτρηση από την οποία επιζητούσαν τη νίκη και τίποτε άλλο.

Η προθέμανση της ομάδας μας ξεκίνησε λίγο πριν τις 19:00

H προϊστορία των αγώνων απέναντι στον Παναιτωλικό σε 8 μέχρι σήμερα εντός έδρας αγώνες κατέγραφε το απόλυτο των 8 νικών για τον ΘΡΥΛΟ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τους Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρη, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνη, Ποντένσε, Ναουέλ και Γκερέρο στην αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ απόψε.

Οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους κι επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Η επίσημη είσοδος και παράταξη των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Όρκος νίκης για τους 11 βασικούς του ΘΡΥΛΟΥ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να προσπαθεί από τα πρώτα να εγκλωβίσει τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 11' ο Ποντένσε συνεργάστηκε με τον Ομάρ και ο Πορτογάλος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Άργκους και να καταλήγει στα δίχτυα του Κυριακίδη για το 1-0!

Φορτούνης και Ομάρ ήταν από τους πιο δραστήριους ερυθρόλευκους στο Α' Ημίχρονο, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στην αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων.

Στο 25' ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Βούκοβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά - πάσα παράλληλα με την εστία του Παναιτωλικού και ο Γκερέρο που ως κλασικό φορ ακολούθησε την φάση ως την τελική γραμμή με προβολή πρόλαβε τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων και έγραψε το 2-0 για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!

Μισό γκολ η κεφαλιά πάσα του Βούκοβιτς, που το πανηγύρισε σαν να σκόραρε ο ίδιος και τα εύσημα που του απένειμε ο Ισπανός φορ.

Ορεξάτοι και δημιουργικοί οι ερυθρόλευκοι, κυρίως από το δεξί άκρο της επίθεσης, με τους Ομάρ, Ποντένσε και τον Φορτούνη, (όταν εκείνος τραβιόταν προς τα άκρα) συνέχισαν να πιέζουν τους Αγρινιώτες αναζητώντας κι ένα 3ο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο 45' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε ακόμα μία ευκαιρία να φτάσει σε 3ο γκολ, όμως η εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη από καλή θέση δεν βρήκε στόχο και ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του πρώτου 45λεπτου.

To Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να προηγείται 2-0 του Παναιτωλικού χάρη στα τέρματα των Ποντένσε και Γκερέρο, σε ένα αποκλειστικά ερυθρόλευκο πρώτο 45λεπτο.

Στο ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα ήταν σαφώς πιο αργός με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να "περιμένει" και τον Παναιτωλικό να μην μπορεί, καθώς οι παίκτες του υπέπεπταν σε σωρεία λαθών.

Μάλιστα, στο 53' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο όταν ο Χαντάκιας αποβλήθηκε -ορθώς- με 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Κώστα Φορτούνη.

Στο 61' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απείλησε την εστία του Κυριακίδη, όταν ο Κούτρης έβγαλε τη σέντρα και ο προωθημένος για ακόμη μία φορά Σισσέ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Στο 63' ο Κούτρης έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από πολύ μακριά με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς το "παραθυράκι" της εστίας του Κυριακίδη, ο οποίος εκτινάχθηκε και με υπερένταση την έβγαλε κόρνερ.  Από την εκτέλεση του οποίου ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφτασε και πάλι μία ανάσα από ένα 3ο γκολ, όμως και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είπε "όχι", αυτή τη φορά σε πλασέ του Γκερέρο στο 64'.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε 7(5) τελικές προσπάθειες έναντι 0 του Παναιτωλικού μέχρι το 70' κι όμως σε εκείνο το λεπτό οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την 1η τους τελική προσπάθεια με τον νεοεισελθώντα Καμαρά κι ευτύχησαν να σκοράρουν μειώνοντας σε 2-1 και μεταφέροντας το άγχος στην πλευρά των ερυθρολεύκων.

Οι Νάτκχο και Τοροσίδης είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο Β' Ημίχρονο για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, που αναζητούσε αρκετή ώρα ένα ακόμα γκολ, που θα έκρινε οριστικά την υπόθεση νίκη στον αποψινό αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι μολονότι ήταν φανερό από τις κινήσεις τους ότι πλέον είχαν την "πίεση" του 2-1, δεν κλείστηκαν στην περιοχή τους, συνέχισαν να επιτίθενται όμως το 3ο γκολ, που θα τους απάλλασε από κάθε άγχος δεν ερχόταν.

Λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90' ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε και τον Μπουχαλάκη στον αγωνιστικό χώρο αντί του Φορτούνη, θέλοντας φανερά να "θωρακίσει" τα μετόπισθεν της ομάδας του και να προφυλάξει το 2-1.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ νικητή, διευρύνοντας το σερί των εντός έδρας νικών του έναντι του Παναιτωλικού σε 9-0.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Πορτογάλος τεχνικός του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

"Είναι σημαντικό για εμάς το γεγονός ότι ξεκινήσαμε τον αγώνα με 1 γκολ.  Προερχόμασταν από έναν πολύ δύσκολο αγώνα και ήμασταν κουρασμένοι.  Ωστόσο, κατορθώσαμε να επιβληθούμε του αντιπάλου μας στο Α' Ημίχρονο και να έχουμε και το πλεονέκτημα των 2 γκολ.  Η αλήθεια είναι πως στο Β' Ημίχρονο η κούραση μας φάνηκε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού αλλά η αλήθεια είναι πως ο αντίπαλος κατάφερε να σκοράρει γκολ στην 1η και μοναδική του τελική προσπάθεια στο διάστημα αυτό."

Εμείς επικεντρωνόμαστε στη δική μας τη δουλειά, να συνεχίζουμε να δουλεύουμε και να παίρνουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα και να μην κοιτάμε τί κάνουν οι συνδιεκδικητές του Πρωταθλήματος.  Συγκέντρωση και προσοχή στο δικό μας έργο."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!