Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - F91 DUDELANGE 5-1

EUROPA LEAGUE GROUP STAGE 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ", 08/11/2018

ΑΚΟΜΑ 3 ΒΑΘΜΟΙ ΣΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ ΤΟΥ

Απέναντι στην αδύναμη και άπειρη στα Ευρωπαϊκά Σαλόνια, Ντούντελανζ, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκανε το καθήκον του.  Με την αποψινή νίκη του με 5-1, έκανε το 2/2 απέναντι στην ομάδα από το Λουξεμβούργο και με συνολική συγκομιδή 6 βαθμών πήρε το maximum από αυτές τις αναμετρήσεις, 2 "στροφές" πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των Ομίλων, που θα κρίνουν το ποιοί θα προκριθούν στην επόμενη φάση της Διοργάνωσης.

6' ήταν αρκετά στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ απόψε για να ανοίξει το σκορ και 36' για να "καθαρίσει" τον αγώνα.  Με τους Τοροσίδη, Φορτούνη, Χριστοδουλόπουλο και πάλι Φορτούνη να "φορτώνουν" τα δίχτυα της F91 Dudelange οι ερυθρόλευκοι έκαναν απόψε επίδειξη δύναμης και ποιότητας, δείχνοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Στo B' Ημίχρονο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε τις ευκαιρίες να σημειώσει κι άλλα γκολ αλλά πότε ο Ποντένσε πότε ο Νάτκχο δεν τα κατάφερναν για να φτάσουμε στο 69' όταν οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το "παρθενικό" τους γκολ στη Διοργάνωση έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Σινάνι.  Η χαρά τους όμως δεν κράτησε για πολύ ή έστω δεν πρόλαβαν να το χαρούν για μεγάλο διάστημα καθώς στο 71' ο Χασάν με προβολή έπειτα από σουτ του Φετφατζίδη την έστειλε για φορά στα δίχτυα τους.  Σκορ, που έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Η ισοπαλία της Betis επί της AC Milan με 1-1 στον άλλον αγώνα του Ομίλου, διατηρεί μεν την ομάδα μας στη 3η θέση αλλά πλέον ισόβαθμη των Ιταλών και ξεκάθαρα σε τροχιά πρόκρισης αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την AC Milan στο "καυτό" όπως αναμένεται για ακόμη μία φορά, "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ GROUP F

1. Μπέτις 8 (6-2)

2. Μίλαν 7 (6-4)

3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7 (8-4)

4. Ντουντελάνζ 0 (1-11)

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Ρόντερικ, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο, (Τουρέ 61') Καμαρά, Φορτούνης, (Χασάν 56') Ποντένσε, Ναουέλ, (Φετφατζίδης 34') και Χριστοδουλόπουλος

F91 Dudelange (Ντίνο Τόπμελερ): Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μελισέ, Μπίσεβατς, Κρούσκα, Στολτζ, Κουτουριέ, Τουρπέλ, Σινάνι.

Γκολ: Τοροσίδης (6'), Φορτούνης (15', 36'), Χριστοδουλόπουλος (26'), Χασάν (71')  ///  Σινάνι (69')

Κάρτες: Τοροσίδης (48')  ///   Τουρπέλ (28'), Σνελ (49')

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι απόψε ήθελαν νίκη και μόνο νίκη, προκειμένου να παραμείνουν σε τροχιά πρόκρισης.

Η προθέρμανση των ποδοσφαιριστών του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ξεκίνησε λίγο μετά τις 21:00.

O κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε απόψε τους Σα, Τοροσίδη, Ρόντερικ, Σισέ, Τσιμίκα, Νάτχο, Καμαρά, Φορτούνη, Ποντένσε, Ναουέλ και Χριστοδουλόπουλο στο βασικό σχήμα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ για την αναμέτρηση απέναντι στην F91 Dudelange.

Οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους κι επέστρεψαν στα αποδυτήρια περίπου 15' πριν από τη σέντρα.

Η επίσημη είσοδος και παράταξη στον αγωνιστικό χώρο των 22 βασικών ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

20.000 και πλέον φίλοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ κοντά στην ομάδα μας απόψε, αποτέλεσαν για ακόμη έναν αγώνα τον "12ο παίκτη των ερυθρολεύκων.

Η αναμνηστική φωτογραφία των 11 βασικών του ΘΡΥΛΟΥ, πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τις διαθέσεις του απέναντι στην F91 Dudelange.  Μόλις στο 5ο λεπτο ο Ποντένσε έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά το σουτ που έπιασε μέσα από την μικρή περιοχή κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Στο 6' ο Βασίλης Τοροσίδης με τακουνάκι άλλαξε την πορεία της μπάλας στο σουτ του Καμαρά και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0!

Αυτό ήταν το 1ο γκολ που δέχεται η F91 Dudelange στο Α' Ημίχρονο στη φετινή διοργάνωση αφού ούτε η AC Milan ούτε η Betis είχαν καταφέρει ως τώρα να ανοίξουν το σκορ απέναντι στους Λουξεμβούργιους στη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μάλιστα δεν σταμάτησε εκεί. Στο 15' ήταν η σειρά του Κώστα Φορτούνη να σκοράρει και να κάνει το 2-0!!⚽️⚽️

Οι ερυθρόλευκοι δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και στο 26' ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με ένα καταπληκτικό εναέριο βολ-πλανέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε κι άλλο γκολ για την F91 Dudelange πριν ολοκληρωθεί το Α' Ημίχρονο κι έτσι στο 36', ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα και ο Φορτούνης με δυνατή κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής των Λουξεμβούργιων, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα Μπονεφουά.

Σκορ, με το οποίο οι 2 ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Στο Β' Ημίχρονο, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απείλησε και πάλι από νωρίς, με τον Ποντένσε να είναι και αυτή τη φορά ο "πρωταγωνιστής" όμως το σουτ που έπιασε στο 46' πέρασε λίγο άουτ.

Στο 51' ο Νάτκχο, που λίγα λεπτά πριν είχε δεχτεί πολύ σκληρό μαρκάρισμα, επιχείρησε ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει και πάλι δίπλα από το δοκάρι του Μποναφουά.

Στο 69' η F91 Dudelange μείωσε σε 4-1 με ωραία, ατομική ενέργεια και σουτ του Σινάνι όμως ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απάντησε άμεσα και στο 71' ο Φετφατζίδης έπιασε ωραίο σουτ, η μπάλα είχε τροχιά προς την εστία του Μποναφουά ωστόσο ο Χασάν "σιγούρεψε" το γκολ, απλώνοντας το πόδι για να της αλλάξει ελάχιστα τροχιά και να μπερδέψει τον τερματοφύλακα τον φιλοξενούμενων, γράφοντας έτσι το 5-1!

Με το μυαλό πλέον και στον Κυριακάτικο ντέρμπι "αιωνίων" που ακολουθεί, οι ερυθρόλευκοι έκαναν περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, δίχως ωστόσο να πάψουν να είναι επιθετικοί.

Λάζαρος και Τσιμίκας "κατάπιαν" πολλά χιλιόμετρα στον αγωνιστικό χώρο κι απόψε.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε τους ερυθρόλευκους απόλυτους θριαμβευτές, ικανοποιημένους τόσο από το αποτέλεσμα όσο και από τη συνολική τους εμφάνιση στη διάρκεια του 90λεπτου.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά την λήξη του αγώνα:

"Είχαμε κι άλλες ωραίες βραδιές φέτος στο Γήπεδο μας, όπως με την Λουκέρνη, τη Μπέρνλι αλλά και σε αγώνες για το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας.  Απόψε όμως ήταν σίγουρα μία "ήσυχη" βραδιά.  Κρατάμε ωστόσο μόνο τους 3 βαθμούς και κοιτάμε μπροστά καθώς έρχονται δύσκολοι αγώνες όπως αυτός της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό, που είναι ο αμέσως επόμενος και εκεί οφείλουμε να στρέψουμε την προσοχή μας.

Όπως έχουμε πει από την αρχή, η πρόκριση θα παιχτεί ανάμεσα σε εμάς και στις AC MIlan, Betis. Δείχνει ότι ο τελευταίος αγώνας μας απέναντι στην AC Milan, στο γήπεδο μας, θα κρίνει την πρόκριση.  Για εμάς, η πρόκριση στην επόμενη φάση είναι ο εξ'αρχής στόχος και αυτή θα διεκδικήσουμε."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!