thereds
Samsung S9

Εντός Γηπέδου

ΟΦΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, "ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ" 21/10/2018

ΣΠΑΤΑΛΗΣΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 45' ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ σπατάλησε ένα Α' Ημίχρονο, εγκλωβισμένος στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων κι αδυνατώντας να απειλήσει την εστία του ΟΦΗ.  Σαν να μην έφτανε αυτό, σε μία ανυποψίαστη φάση ο Βουό "ξεχάστηκε" από τους κεντρικούς αμυντικούς της ομάδας μας κι ανενόχλητος έκανε το 1-0 λίγο πριν την λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Στην Επανάληψη, οι αλλαγές του κ. Μαρτίνς άλλαξαν άρδην την εικόνα των ερυθρολεύκων προς το καλύτερο αλλά εκεί εμφανίστηκε για ακόμη μία φορά τη φετινή σεζόν το πρόβλημα δυστοκίας του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και η ατυχία σε ορισμένες περιπτώσεις.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα και τους ερυθρόλευκους να αποχωρούν απογοητευμένοι γνωρίζοντας ότι παρά τις προσπάθειες τους πέταξαν 3 ακόμη βαθμούς κι έμειναν κι άλλο πίσω στο κυνήγι του Πρωταθλήματος.

Γήπεδο: "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης"

ΟΦΗ, (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Κοροβέσης, Κυριακίδης, Μεγιάδο, Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας και Βουό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Ρόντερικ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Τουρέ, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος και Γκερέρο.

Γκολ: Βουό ///  -

Κάρτες:  Πλατέλας, (5') Νάστος, (63') Κυριακίδης, (84') Μιχόγεβιτς, (92')  ///  Ποντένσε, (15') Μιράντα, (53') Γκιγιέρμε (86')

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι ταξίδεψαν στην Κρήτη για την επικίνδυνη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, ο οποίος επέστρεψε στην Α' Εθνική Κατηγορία έπειτα από απουσία 3 ετών.

Στην επανέναρξη του Πρωταθλήματος μετά την διακοπή για τους αγώνες των Εθνικών ομάδων, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και οι ποδοσφαιριστές του κ.Μαρτίνς είχαν σε ακόμη έναν εκτός έδρας αγώνα τους φίλους της ομάδας στο πλευρό τους.

Η προϊστορία με τους Κρητικούς σε συνολικά 40 αγώνες που έχουν δώσει οι δύο ομάδες, με γηπεδούχο τον Ο.Φ.Η., στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετράει 15 νίκες, 15 ισοπαλίες και 10 ήττες.

O κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τους Γιαννιώτη, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκα, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Τουρέ, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλο και Γκερέρο, στην αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Οι αρχικοί 11 ΟΦΗ και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και πλέον μετρούσαμε αντίστροφα για τη σέντρα της αναμέτρησης.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα κρατώντας τη μπάλα στα πόδια του, όμως στα πρώτα 15' τα συχνά φάουλ και κατ'επέκταση οι συνεχόμενες διακοπές δεν επέτρεπαν στους ερυθρόλευκους να αποκτήσουν ρυθμό.

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ πίεζαν ψηλά και δυνατά, ακόμα κι από την γραμμή άμυνας της ομάδας μας, με αποτέλεσμα ως το ημίωρο του αγώνα να μην έχουν καταφέρει οι ποδοσφαιριστές του κ. Μαρτίνς να σημειώσουν κάποια αξιόλογη φάση, με εξαίρεση ένα σουτ του Τουρέ μέσα από την περιοχή, που πέρασε ψηλά άουτ

Προϊόντος του χρόνου, οι ερυθρόλευκοι έχαναν την ψυχραιμία και το "καθαρό" μυαλό τους, καλά εγκλωβισμένοι ενώ οι γηπεδούχοι ανέβαιναν όλο και πιο απειλητικά προς την εστία του Γιαννιώτη.

Σαν να μην έφτανε η έλλειψη δημιουργίας από τους ερυθρόλευκους, σε μία ανύποπτη φάση στο 35' ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Βουό βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή του Γιαννιώτη και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ως το τέλος του Α' Ημιχρόνου παρά τη σέντρα - σουτ του Τσιμίκα στο δοκάρι και πλέον οι ποδοσφαιριστές του κ. Μάρτινς επέστρεψαν στα αποδυτήρια με την "πλάτη στον τοίχο" καθώς καλούνταν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ μέσα στα επόμενα 45' αγώνα.

Οι Νάτχο και Φετφατζίδης πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του Β' Ημιχρόνου σε μία προσπάθεια του κ. Μαρτίνς να κάνει την ομάδα του περισσότερο παραγωγική.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 15' της Επανάληψης, με περισσότερη διάθεση και πίεση αλλά δίχως την μεγάλη ευκαιρία που θα του επέτρεπε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα.

Στο 65' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προχώρησε στην 3η και τελευταία του αλλαγή στον αγώνα, με τον Δημήτρη Μάνο να περνάει στην κορυφή της επίθεσης, δίπλα στον Γκερέρο, στη θέση του Λάζαρου.

Στο 71' ο Ισπανός φορ έχασε την πιο σημαντική ευκαιρία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στον αγώνα, όταν έπειτα από σέντρα του Φετφατζίδη έπιασε δυνατή, καρφωτή κεφαλιά όμως ο Στρέτζος απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπαθούσε κυρίως από τα άκρα να διασπάσει την άμυνα των Κρητικών, όμως όσο περνούσε η ώρα το άγχος και η κούραση δεν λειτουργούσαν υπέρ τους.

Δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος του 90λεπτου και του επιπλέον χρόνου των 6' παρά την σπουδαία ευκαιρία του Νάτχο στο 1' των καθυστερήσεων με το σουτ τού να περνάει ελάχιστα άουτ.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου:

"Στο Α' Ημίχρονο ήμασταν πολύ κακοί. Στο Β'Ημίχρονο η εικόνα μας στον αγωνιστικό χώρο βελτιώθηκε, όμως αν θες να γίνεις Πρωταθλητής αυτό δεν αρκεί. Πρέπει να είσαι καλός για 90'!"

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!