Εντός Γηπέδου

BETIS - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

EUROPA LEAGUE GROUP STAGE 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ - "ESTADIO BENITO VILLAMARIN", 29/11/2018

ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΣ "ΤΑΥΡΟΜΑΧΟΣ" ΣΕ ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΑΡΕΝΑ

To Estadio "Benito Villamarín" αποδείχθηκε "αφιλόξενο" για τους ερυθρόλευκους, που απόψε κοίταξαν στα μάτια τους γηπεδούχους αλλά τελικά δεν κατάφεραν να φύγουν με κάποιο θετικό αποτέλεσμα και γνώρισαν την ήττα από την Ισπανική Betis με 2-1.

Το Α' Ημίχρονο θα μπορούσε να είχε λήξει και με σκορ 1-2.  Αντ'αυτού, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απώλεσε σωρεία ευκαιριών και μολονότι είδε τον Σα στο 18' να πραγματοποιεί πιθανότατα και την επέμβαση της αγωνιστικής στη Διοργάνωση, (αποκρούοντας αρχικά το πέναλτι του Λεόν κι εν συνεχεία την εξ επαφής προβολή του) δέχθηκε το γκολ στο 39' από ένα μακρινό σουτ του Κανάλες.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα ήταν υποτονικός και αμφότερες οι ομάδες έδειχναν να φοβάται η μία την άλλη και παράλληλα να αναζητούν υπομονετικά ένα... "λυτρωτικό" για διαφορετικούς λόγους γκολ.  Αυτό δεν ήρθε παρ'όλο που στο τέλος τόσο η Betis όσο και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μετρούσαν αρκετές καλές στιγμές.

Έτσι, οι μεν Ισπανοί πανηγύρισαν την πρόκριση τους μία στροφή πριν το τέλος και οι δε ερυθρόλευκοι πήραν τον δρόμο της επιστροφής για την Ελλάδα γνωρίζοντας ότι η 6η και τελευταία αγωνιστική στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" απέναντι στην AC Milan είναι ουσιαστικά, "ΤΕΛΙΚΟΣ" καθώς με νίκη με 2 γκολ διαφορά προκρίνονται εκείνοι έναντι των "Ροσονέρι" στους 32 του Europa League.

Γήπεδο: "Benito Villamarín"

Betis (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μπάρτρα (74' Χάβι Γκαρθία), Κανάλες, Σέρχιο Λεόν (63' Ινούι), Σανάμπρια, Τέγιο (83' Μπαραγάν), Σίντνεϊ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζούνιορ Φίρπο, Λο Τσέλσο και Μαντί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρ Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (81' Νάτχο), Μπουχαλάκης (58' Γκερέρο), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (72' Ναουέλ) και Φορτούνης.

Γκολ: 39' Κανάλες /// -

Κάρτες: 29' Μπάρτρα, 73' Μαντί , 75' Σανάμπρια, 87' Κανάλες, 88' Λο Τσέλσο /// 18' Σισέ, 24' Ναουέλ, 25' Μπουχαλάκης, 82' Ελαμπντελαουί

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ταξίδεψε στη Σεββίλη με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα, που θα του έδινε το "πάνω χέρι" τουλάχιστον απέναντι στους Ανδαλουσιάνους της Betis όσον αφορά την πρόκριση στη συνέχεια του Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι προπονήθηκαν στο "Estadio Benito Villamarín" το βράδυ πριν από τον αγώνα, παίρνοντας μία πρώτη γεύση από τον αγωνιστικό χώρο της έδρας των Ισπανών αλλά και από το πόσο κόντα βρίσκονται οι κερκίδες σε σχέση με το χορτάρι.

Οι βασικοί 11 που επέλεξε ο κ. Πέδρο Μαρτίνς για τον αποψινό αγώνα απέναντι στη Betis ήταν οι Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ και Φορτούνης σε διάταξη 4-3-3.

Από την προπόνηση μία ημέρα πριν τον αγώνα κιόλας οι ποδοσφαιριστές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ μπήκαν στο... "πνεύμα" της ατμόσφαιρας του Γηπέδου καθώς οι κερκίδες ήταν βαμμμένες εξ'ολοκλήρου σε πράσινο-άσπρο χρώμα και κυριολεκτικά, "μία ανάσα"από τον αγωνιστικό χώρο!

Συγκεντρωμένοι στον στόχο τους οι ερυθρόλευκοι ενόψει του μεγάλου αγώνα απέναντι στη Betis, που δεν ήταν άλλος από ένα θετικό αποτέλεσμα, το οποίο θα τους έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσουν περισσότερα του ενός αποτελέσματα την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην AC Milan και μάλιστα στο "σπίτι" τους.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο Γήπεδο σχεδόν 1 ώρα πριν από την σέντρα της αναμέτρησης.

Οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε μία υπέροχη ατμόσφαιρα.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης στο "Estadio Benito Villamarín" ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους ερυθρόλευκους να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα σε 2 περιπτώσεις με τον Μπουχαλάκη και τον Καμαρά να είναι εκείνοι που απείλησαν πρώτοι την εστία των Ισπανών.

Στο 18' ο διαιτητής υπέδειξε την "εσχάτη των ποινών" σε τράβηγμα του Σισέ εντός περιοχής. Ο Σέρχιο Λεόν ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα και ο Ζοζέ Σα πραγματοποίησε μία απίθανη επέμβαση με εκτίναξη στη δεξιά του γωνία ενώ στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε και την εξ'επαφής προβολή του Λεόν.  "Φύλακας-Άγγελος" ο Πορτογάλος για την ερυθρόλευκη εστία.

Η διπλή επέμβαση του Σα έδωσε θάρρος και στους υπόλοιπους ερυθρόλευκους και στο 28' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφτασε μία ανάσα από την επίτευξη του γκολ! Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος έπιασε γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρόμπλες.

Οι ερυθρόλευκοι όσο κυλούσε ο αγώνας γινόντουσαν όλο και πιο απειλητικοί και στο 34' οι Καμαρά - Ναουέλ αναστάτωσαν την άμυνα των Ανδαλουσιάνων, όμως δεν τα κατάφεραν στην τελική προσπάθεια.  O "άγραφος νόμος" του Ποδοσφαίρου, τιμώρησε για ακόμη μία φορά τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, που στο 39' είδε τον Κανάλες στην 2η ουσιαστικά καλή στιγμή των Ισπανών να ανοίγει το σκορ για την Betis με δυνατό, συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα με τον Κώστα Φορτούνη να απειλεί την εστία του Ρόμπλες πρώτα στο 43' όταν με τακουνάκι έπειτα από σέντρα του Γκιλιέρμε προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Μαντί απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.  Ενώ στο 45' δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση σε εκτέλεση φάουλ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να πετάγεται στη γωνία του και να διώχνει με υπερένταση.

Το σκορ του Α' Ημιχρόνου σαφώς αδικεί την ομάδα μας, που αν μη τι άλλο είχε τις ευκαιρίες να έχει σημειώσει κι εκείνη κάποιο γκολ.

Στο ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα ήταν σαφώς πιο υποτονικός απ'ότι στο πρώτο 45λεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν σαφώς περισσότερο το νου τους στο πώς να προστατέψουν την εστία τους και τους ερυθρόλευκους να είναι προσεκτικοί στις κινήσεις τους.

Στο 56' ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Γκερέρο αντί του Μπουχαλάκη, σε μία προσπάθεια να κάνει τους ερυθρόλευκους πιο επιθετικούς και πιθανότατα και πιο αποτελεσματικούς καθώς ως εκείνο το χρονικό σημείο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ αγωνιζόταν ουσιαστικά χωρίς κλασικό επιθετικό.

Τίποτε το ιδιαίτερο ως το 70' με την εξέλιξη του σκορ στον άλλον αγώνα του Ομίλου να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον απ'ότι το θέαμα των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στο Μιλάνο η Ντουντελάνζ είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ με 1-2 κάτι που ευνοούσε απόλυτα τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!  Δυστυχώς, οι Ιταλοί κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ μέσα σε 10'.

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε και τον Βρουσάι στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ναουέλ, που στην Επανάληψη δεν φάνηκε καθόλου.  Οι ερυθρόλευκοι πάντως στο Β' μέρος δεν πατούσαν εξίσου καλά -στο επιθετικό τουλάχιστον κομμάτι- με το πρώτο 45λεπτο.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πίεσε στα τελευταία λεπτά για το γκολ της ισοφάρισης, είχε μία μοναδική ευκαιρία με τον Σισέ στις καθυστερήσεις του αγώνα, (93') όμως αυτό δυστυχώς δεν ήρθε.

Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα βρήκε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ηττημένο με 1-0 από την Betis κάτι που σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του Ομίλου, (AC Milan 4 - F91 Dudelange 2) αναγκάζει τους ερυθρόλευκους να κυνηγάνε νίκη με 2 γκολ διαφορά την τελευταία αγωνιστική, στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" απέναντι στους Ροσονέρι.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Το αποτέλεσμα του αγώνα είναι αρνητικό για εμάς. Ήρθαμε προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Τα δώσαμε όλα. Προσπαθήσαμε με όλες μας τις δυνάμεις, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο να βάλουμε πρώτοι ένα γκολ. Είχαμε τις ευκαιρίες μας στο πρώτο ημίχρονο για να μπορέσουμε να σκοράρουμε. Η Μπέτις είναι μια ομάδα που είναι πάντοτε επικίνδυνη για κάθε αντίπαλο. Έχει πάρα πολύ καλούς ποδοσφαιριστές που μπορούν να εμποδίσουν οποιαδήποτε ομάδα να σκοράρει εναντίον της, αλλά και να απειλήσουν οποιαδήποτε ομάδα μέσα στον αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες μας και το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε εμείς το γκολ της ισοφάρισης, όπως θα μπορούσε και η Μπέτις να σκοράρει για δεύτερη φορά. Παρά το ότι είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, εμείς την απειλήσαμε. Συγχαρητήρια στη Μπέτις. Έχει αποδείξει ότι είναι η καλύτερη ομάδα στον όμιλο. Δικαίως είναι στην πρώτη θέση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Εμείς από την πλευρά μας έχουμε αποδείξει ότι αξίζουμε να προκριθούμε μαζί με τη Μπέτις. Έχουμε τις δυνατότητες να προχωρήσουμε. Είμαι σίγουρος πως μέσα στο γήπεδό μας, στην τελευταία αγωνιστική, θα καταφέρουμε να κάνουμε αυτό που χρειαζόμαστε. Να κερδίσουμε με δύο γκολ διαφορά, έχοντας τη δύναμη του κόσμου μας, παίζοντας στην έδρα μας. Αυτή η ομάδα έχει αποδείξει πως έχει δυνάμεις και πως μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση».

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!