thereds
Samsung S9

Εντός Γηπέδου

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 11Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 25/11/2018

ΠΕΙΣΜΩΜΕΝΟΣ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΝΙΚΗΤΗΣ!

Από τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ για ακόμη μια φορά δεν έλειψε ούτε η προσπάθεια, ούτε η "επιβολή" του παιχνιδιού του απέναντι στον αντίπαλο, έλειψε όμως η αποτελεσματικότητα.

Στο Περιστέρι, οι ερυθρόλευκοι ήταν αποφασισμένοι να κερδίσουν και την "ατυχία" που τους συνοδεύει τη φετινή σεζόν αλλά και οτιδήποτε στεκόταν στον δρόμο τους για την επίτευξη της νίκης, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 93' με "χρυσό σκόρερ" τον Βούκοβιτς!

O Βαθμολογικός πίνακας, πριν ακόμη την έναρξη του παιχνιδιού, είχε διαμορφώσει ένα τεράστιο "πρέπει" για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, στο Περιστέρι. Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν στον αγώνα, απόλυτα εναρμονισμένοι, με 3 καλές ευκαιρίες, ήδη από το πρώτο 10λεπτο και έλεγχο της κυκλοφορίας.  Ενώ όμως ερυθρόλευκοι σπαταλούσαν τις ευκαιρίες τους, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ουσιαστικά μόλις μία για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι.

Αυτό όμως που "στερήθηκε" στο Α' Ημίχρονο , το βρήκε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στην έναρξη της επανάληψης με τον Καμαρά να φέρνει την ισορροπία στο 49', ενώ λίγα λεπτά αργότερα, οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής με δεύτερη κάρτα του Μπουσουλαζιτς. Η απόλυτη υπεροχή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήταν ξεκάθαρη και πήρε "σάρκα και οστά" έστω και με καθυστέρηση, στο 93' χάρη σε γκολ-χρυσάφι του Βούκοβιτς!!

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης (80' Νάτσος), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Καρασαλίδης, Ενσικουλού (62' Ενσικουλού), Μπρούνο (71' Μανούσος), Κουλούρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Ζοσέ Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Νάτχο (46' Φορτούνης), Ναουέλ (73' Φετφατζίδης), Ποντένσε (77' Γκερέρο), Μάνος.

Γκολ:  43' Κουλούρης  ///  49' Καμαρά, 93' Βούκοβιτς

Κάρτες:  45+2' Μπουσούλατζιτς, (Κόκκινη 57') 45+2' Ναουέλ, 48' Μάντσον, 53' Γιαννούλης  /// 61' Φορτούνης, 88' Ούμπιδες, 93' Μανούσος

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Δύσκολη εκτός έδρας αποστολή για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ απέναντι στον Ατρόμητο Αθηνών, ο οποίος πριν από τον αποψινό αγώνα βρισκόταν στην 2η θέση του Βαθμολογικού Πίνακα του Πρωταθλήματος της Superleague με 24β. έναντι 20β. που είχε η ομάδα μας.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την προθέρμανσή τους περίπου 45' πριν από την σέντρα της αναμέτρησης.

Η προϊστορία των αγώνων με τους Περιστεριώτες, κατέγραφε ως τον αποψινό αγώνα για την ομάδα μας, σε συνολικά 17 αναμετρήσεις με γηπεδούχο τον Ατρόμητο 12 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

H αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στον αποψινό αγώνα, αποτελούμενη από τους Ζοσέ Σα, Τοροσίδη, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρη, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Νάτχο, Ναουέλ, Ποντένσε και Μάνο.

Οι Γιαννιώτης, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Φετφατζίδης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα και Γκερέρο, (ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού) αποτελούν τις διαθέσιμες επιλογές από τον πάγκο για τον κ. Μαρτίνς στον αποψινό αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την προθέρμανση και επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες προετοιμασίες και οδηγίες πριν από τη σέντρα.

Η επίσημη είσοδος και παράταξη των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα απειλώντας τους γηπεδούχος μόλις στο 1' όταν ο Νάτκχο μοίρασε στον Ναουέλ, ο οποίος βγήκε από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Καμαρά έπιασε το σουτ ψηλά πάνω από την εστία του Μέγιερι.

Στο 7' ο Ποντένσε που ήταν από τους πιο δραστήριους ερυθρόλευκους στο ξεκίνημα του αγώνα, μοίρασε για τον Ποντένσε κι εκείνος για τον Μάνο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Ατρομήτου από πλάγια, γύρισε παράλληλα με την εστία τη μπάλα αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων πρόλαβαν να απομακρύνουν προτού αυτή φτάσει στον Καμαρά, που καιροφυκλακτούσε προ κενής εστίας.

Ποντένσε, Νάτκχο και Ναουέλ κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο και τροφοδοτούσαν τον κινητικότατο Μάνο στην κορυφή της επίθεσης του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.  Στο 19' ακόμα μία καλή ευκαιρία για την ομάδα μας, όμως το σουτ υπό πίεση του Έλληνα επιθετικού πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι "πάγωσαν" τον ρυθμό στα επόμενα 15' και μπαίνοντας πιο δυναμικά στις φάσεις περιόρισαν την επιθετική δραστηριότητα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ως το 35'.

Στο 36' ο Ναουέλ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τοροσίδης κατάφερε να ξεμαρκαριστεί και να πιάσει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι σε μία από τις σπουδαιότερες φάσεις των ερυθρολεύκων στο Α' Ημίχρονο.

Η φάση αυτή άνοιξε και πάλι τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσουν την εστία του Σα με τους αμυντικούς του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ να αντιδρούν σωστά στην πρόσκαιρη πίεση των γηπεδούχων.

Δυστυχώς, για την ομάδα μας απόψε επαναλήφθηκε κάτι, το οποίο έχει συμβεί σε ουκ ολίγους αγώνες τη φετινή σεζόν.  Ο "άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου", που λέει ότι όταν μία ομάδα σπαταλάει τις ευκαιρίες που τις παρουσιάζονται για να πετύχει κάποιο γκολ, τελικά θα είναι εκείνη που θα το δεχθεί. Έτσι, κόντρα στην ροή του αγώνα και στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ με τον Κουλούρη έπειτα από το σουτ του Μπουσούλατζιτς και την ασταθή απόκρουση του Σα.

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ατρόμητο να προηγείται 1-0 του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, σκορ που κάθε άλλο παρά αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα στα πρώτα 45'.

Το Β' Ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και τον Κώστα Φορτούνη να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Νάτκχο.

Από τα πόδια του Έλληνα διεθνή στο 49', ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, ο Βούκοβιτς έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Καμαρά, που ακολουθούσε την φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι για το 1-1!

Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν έξαλλα το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης, που τους έδινε άλλη ψυχολογία για το υπόλοιπο του αγώνα.

Στο 58' ο Μπουσούλατζιτς αποβλήθηκε από τον αγώνα με 2η κίτρινη κάρτα (κόκκινη) έπειτα από παρατεταμένο τράβηγμα στον Φορτούνη και στο 60' οι ερυθρόλευκοι ζήτησαν έντονα πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη από πίσω από τον Γιαννούλη.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε ξεκάθαρα το "momentum" του αγώνα και στο 63' ο Μέγιερι απέκρουσε ενστικτωδώς δυνατό σουτ του Γκιλιέρμε μέσα από την περιοχή.

Οι περισσότερες αν όχι όλες οι επιθετικές προσπάθειες των ερυθρολεύκων στο Β' Ημίχρονο περνούσαν από τα πόδια του Κώστα Φορτούνη.  Ωστόσο, οι γηπεδούχοι από τη στιγμή που έμειναν με 10 στον αγωνιστικό χώρο έκλεισαν περισσότερο τους χώρους στα μετόπισθεν και έριξαν τον ρυθμό κάτι που δεν ευνόησε την ομάδα μας.

Στο 73' ο Φετφατζίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ναουέλ και στο 77' ο Γκερέρο βρέθηκε ξανά στην 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ έπειτα από τον τραυματισμό του στο Λουξεμβούργο, περνώντας στη θέση του Ποντένσε.

Τα λεπτά κυλούσαν και το γκολ δεν ερχόταν για τους ερυθρόλευκους, με τους γηπεδούχους να αμύνονται παθιασμένα και την βροχή να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών.

Στο 93' όμως ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ που φέτος έχει αποδείξει πολλάκις πως δεν σταματάει να παλεύει αν δεν ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, ήρθε η λύτρωση! Ο Φορτούνης εκτέλεσε ακόμα ένα φάουλ αριστοτεχνικά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι όπου βρισκόταν ο Βούκοβιτς, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-2!!

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους ερυθρόλευκους δικαιωμένους για την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν απόψε.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφυγε από το Περιστέρι με τους 3 πολύτιμους βαθμούς της νίκης, που τον ανεβάζουν στους 23, μόλις 1β. πίσω από τον Ατρόμητο και 6β. από τον ΠΑΟΚ.

Ο Πορτογάλος τεχνικός της ομάδας μας, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά το τέλος του 90λεπτου:

"Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι Πρωταθλήματος για εμάς. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έδειξε σήμερα την αληθινή του ταυτότητα. Είμαστε μία ομάδα που θα είναι πιστή στην ταυτότητά της, θα παλεύει έως το τέλος και θα προσπαθεί με όλη της τη δύναμη να κερδίζει. Θα παίζει με την ψυχή της και την καρδιά της. Όλοι οι παίκτες ήταν "ένα"!

Είμαστε μία ομάδα που θέλουμε πάντοτε να δείχνουμε ωραίο ποδόσφαιρο και να ξεπερνάμε οποιοδήποτε εμπόδιο, να είμαστε πρωταγωνιστές. Ό,τι και να συμβαίνει αυτό θα προσπαθούμε να κάνουμε. Πολλές φορές θα έπρεπε να κερδίσουμε, αλλά δεν το είχαμε καταφέρει. Σήμερα δείξαμε όλες μας τις δυνάμεις. Είμαστε μία ομάδα που θα είμαστε ένα φωτεινό παράδειγμα για να κάνουμε καλό στο ελληνικό ποδόσφαιρο, να ανεβάζουμε την ποιότητα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Παίξαμε με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μας, δείξαμε την ταυτότητα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Σήμερα πήραμε τη νίκη. Μια νίκη που την αξίζαμε. Ήταν πολύ έντονο και σημαντικό για εμάς. Ηρθαμε εδώ για να παίξουμε απέναντι σε μία αήττητη ομάδα. Παίξαμε με όλο μας το κουράγιο και καταφέραμε να πάρουμε αυτό που διεκδικήσαμε."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!