Εντός Γηπέδου

ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, "ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΒΙΚΕΛΙΔΗΣ" 4/11/2018

ΜΕ ΤΟ... "ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ" του 1-0 ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Μπορεί να μην ενθουσίασε με την απόδοσή του στο σύνολο του 90λεπτου, όμως ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απόψε είχε την ουσία κι αυτή ήταν το γκολ του Χασάν στο 67', που του χάρισε τους 3 πολύτιμους βαθμούς της νίκης, στην έδρα ενός δύσκολου και παραδοσιακά σπουδαίου αντιπάλου.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν θαυμάσια τον αγώνα, είχαν τον έλεγχο και την κυριαρχία, είχαν και τις ευκαιρίες, (ειδικά στο 5' με τον Φορτούνη να πλασάρει άουτ από πλεονεκτικό σημείο) αλλά στη συνέχεια έχασαν την σπιρτάδα και την συγκέντρωση τους επιτρέποντας στον Άρη να ισορροπήσει.

Ο Ζοζέ Σα ήταν μεταξύ των λόγων που ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έμεινε όρθιος στον αγώνα ως το 67' όταν ο νεοεισελθώντας στον αγωνιστικό χώρο Νάτκχο με μία σπουδαίας κλάσης διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Κούτρη στα αριστερά κι εκείνος είχε την οξυδέρκεια να σεντράρει με την μία παράλληλα για τον επερχόμενο Χασάν, ο οποίος προ κενής εστίας ουσιαστικά δεν λάθεψε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση και κυρίως ηρεμία στους ποδοσφαιριστές του κ. Μαρτίνς, που στη συνέχεια του αγώνα κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, να έχουν την κατοχή της μπάλας κι έτσι να αποφύγουν δυσάρεστες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Πορτογάλου πορτιέρο τους, φτάνοντας στη νίκη.

Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μενέντες, Σιώπης (77' Διαμαντόπουλος), Κολάσο, Γκαρσία, Ντιγκινί (76' Ματίγια), Γκάμα (83' Μαρτίνες), Γιουνές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε (84' Καμαρά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (88' Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (59' Νάτχο), Ποντένσε, Χάσαν.

Γκολ: - /// 67' Χάσαν

Κάρτες:  4' Γιουνές, 40' Σόουζα, 73' Ντιγκινί  ///  16' Γκιλιέρμε, 46' Φορτούνης, 51' Χριστοδουλόπουλος, 71' Ελαμπντελαουί

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ανηφορίζει στη Θεσσαλονίκη για πρώτη φορά την φετινή αγωνιστική περίοδο, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Άρη.  Ο Ζοζέ Σα ήταν ο πρώτος ερυθρόλευκος, που βγήκε στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.

Ακόμα μία επικίνδυνη αποστολή για τους ερυθρόλευκους στην δύσκολη έδρα των Θεσσαλονικιών, που επέστρεψαν φέτος στην Α' Εθνική κατηγορία.

5 χρόνια μετά την τελευταία τους συνάντηση, ο Άρης υποδέχεται τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με τη νίκη να φαντάζει αναγκαία και για τις δύο ομάδες.

Η προϊστορία με τους κιτρινόμαυρους του Βορρά, κατέγραφε μέχρι και τον αποψινό αγώνα σε συνολικά 54 αναμετρήσεις στην έδρα του Άρη, 17 νίκες, 21 ισοπαλίες και 16 ήττες.

Η αρχική 11άδα της ομάδας μας στον αποψινό αγώνα.

Η προθέρμανση των ερυθρολεύκων ολοκληρώθηκε περίπου 10' πριν από τη σέντρα και οι ποδοσφαιριστές του κ. Μαρτίνς επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Οι 22 βασικοί Άρη και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τους 11 ερυθρόλευκους να δείχνουν αποφασισμένοι για το εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα στα πρώτα 5' είχε χάσει 2 σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αρχικά με μακρινό σουτ του Γκιλιέρμε κι εν συνεχεία με πλασέ του Φορτούνη από εξαιρετικό σημείο μέσα στην περιοχή, (ο Χασάν άφησε πανέξυπνα τη μπάλα να περάσει κάτω απ'τα πόδια του).

Στο 14' ο Ομάρ έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να περνάει άουτ.  Οι ερυθρόλευκοι είχαν εδραιώσει πλέον την κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 15' της αναμέτρησης.

Στα επόμενα 15' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα, αντιδρώντας στην αρχική πίεση της ομάδας μας, κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.  Μέχρι το ημίωρο της αναμέτρησης πάντως το 0-0 παρέμενε με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως μέσα από στατικές φάσεις, (κόρνερ και εκτελέσεις φάουλ).

Με τους παίκτες του Άρη να καταφέρνουν να περιορίσουν τον Ποντένσε και τον Χασάν αρκετά απομονωμένο στην κορυφή της επίθεσης, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δεν είχε να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο επιθετικά ως το 40'.

Χρειάστηκαν μάλιστα οι επεμβάσεις του εξαιρετικού (και) απόψε Ζοζέ Σα προκειμένου να διατηρηθεί η εστία της ομάδας μας ανέπαφη ως το τέλος του Α' Ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ εμφανίστηκε αρκετά νευρικός με αποτέλεσμα η έλλειψη "καθαρού μυαλού" να επιφέρει λάθη κι εντάσεις κάτι που προερχόταν βέβαια και από τους ποδοσφαιριστές του γηπεδούχου Άρη.

Στο 59' ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Νάτκχο αντί του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.

Στο 67' ήρθε το γκολ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!  Ο Νάτκχο με μία τρομερή διαγώνια μπαλιά τροφοδότησε τον Κούτρη στα αριστερά κι εκείνος με παράλληλο γύρισμα ακριβείας με τη μια βρήκε τον Χασάν, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Κουέστα πλάσαρε με το δεξί μέσα από τη μικρή περιοχή για το 0-1 των ερυθρολεύκων!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να "παγώσει" τον ρυθμό στη συνέχεια και να κρατήσει τη μπάλα όσο το δυνατόν σε δικά του πόδια ώστε να εξαλείψει κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να απειλήσουν την εστία του Σα.

Δεν έλειψαν ωστόσο οι φάσεις για ένα 2ο γκολ από πλευράς ερυθρολεύκων όπως εκείνη του 75' όταν ο Ποντένσε έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνόμενων.

Η "κλεψύδρα άδειαζε" στο ρολόι του "Κλεάνθης Βικελίδης" και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πλησίαζε όλο και πιο κοντά σε μία νίκη σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας όσο και δυσκολίας στην έδρα ενός παραδοσιακά μεγάλου αντιπάλου όπως ο Άρης, χάρη στο γκολ του Χασάν από το 67΄!

Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν την ψυχραιμία κι αυτοσυγκέντρωση τους και στα 4' των καθυστερήσεων κι έτσι κατάφεραν να πάρουν το "τρίποντο" στην πρώτη τους φετινή εξόρμηση στην Θεσσαλονίκη.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο τεχνικός του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Πέδρο Μαρτίνς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Άρη Θεσσαλονίκης:

"Ο Άρης είναι μία εξαιρετική ομάδα, ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς αλλά η δουλειά που κάναμε -εδικά στο Α' Ημίχρονο- εν τέλει απέδωσε, έστω κι αν το γκολ της νίκης ήρθε για εμάς στο Β' Ημίχρονο. Μία σημαντική νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!