thereds
Samsung S9

Εντός Γηπέδου

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 25Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 11/03/2018 - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΝ

ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ

Δίχως να δυσκολευτεί, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ επικράτησε του Πλατανιά με 0-4 έχοντας ως μεγαλύτερο κέρδος τη διάθεση και την δημιουργικότητα, που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές του και στα 90' της αναμέτρησης.

Ο αγώνας εξελίχθηκε ιδανικά για τους ερυθρόλευκους, που προηγήθηκαν μόλις στο 14' με σκόρερ τον Αλαιξύ Ρομαό, ενώ ως την ολοκλήρωση του Α' Ημιχρόνου είχαν διευρύνει το προβάδισμα τους σε 0-3 με τους Μάριν και Μιραλάς να χρίζονται κι εκείνοι σκόρερ.

Το Β' Ημίχρονο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Σισσέ να κάνει στο 58' το 0-4 και τον Όσκαρ Γκαρθία να βρίσκει στη συνέχεια την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα στη διάταξη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Γήπεδο: Δημοτικό Περιβολίων

Πλατανιάς (Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Νίλι, Καρυπίδης, Στάμου, Ντικαμονά, Ουές, Δημούτσος, Μαλσά, Πλιάτσικας, Ενσικουλού, και Κασάλιτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς (Ζιλέ 65'), Φορτούνης (Σεμπά 62'), Μάριν, Μιραλάς (Τζούρτζεβιτς 75') και Ανσαριφάρντ.

Γκολ: - /// Ρομαό (14'), Μάριν (23'), Μιραλάς (35'), Σισσέ (58')

Κάρτες

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Κυριακάτικο μεσημέρι στα Χανιά για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, με τους ερυθρόλευκους να ξεκινάνε την προθέρμανση τους στο Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων λίγο πριν τις 14:30.

Στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου βρέθηκε κι ένας... "απρόσκλητος επισκέπτης", που ελπίζουμε να ήταν καλός στο ξεμαρκάρισμα και να απέφυγε τα "σκληρά τάκλιν".

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, αποτελούμενη από τους Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρη, Ρομαό, Μαρτίνς, Φορτούνη, Μάριν, Μιραλάς και Ανσαριφάρντ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τα πρώτα 10' της αναμέτρησης ήταν περισσότερο αναγνωριστικά μέχρι να βρουν οι ποδοσφαιριστές τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 14' όμως ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ όταν έπειτα από ωραίο άνοιγμα του Μιραλάς στον Κούτρη από τα αριστερά όπως επιτίθετο η ομάδα μας, εκείνος έκανε δυνατή παράλληλη σέντρα και ο Ρομαό με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πλατανιά για το 0-1!

Στο 23' Μάριν και Φορτούνης συνεργάστηκαν άψογα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων.  Η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πλάσαρε τον Κλιάϊτς που απέκρουσε ενστικτωδώς, όμως η μπάλα κατέληξη στον Μάριν, που προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.

Στο 35' ο Κέβιν Μιραλάς κέρδισε το πέναλτι, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση από τα 11 βήματα και έγραψε το 0-3 για την ομάδα μας, σκοράροντας ξανά με την ερυθρόλευκη φανέλα έπειτα από σχεδόν 6 χρόνια και τις 18 Απριλίου του 2012, στους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να έχει καθολική υπεροχή έναντι των γηπεδούχων.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να διατηρεί με χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμα των 3 γκολ, που απέκτησε από το πρώτο μέρος.

Στο 58' ο Ομάρ έβγαλε σέντρα ακριβείας από δεξιά και ο Σισσέ με δυνατό άλμα και καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πλατανιά για φορά!

Στο 62' και στο 66' οι εκ των κορυφαίων για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στον χώρο της μεσαίας γραμμής, Φορτούνης και Μάρτινς, παραχώρησαν τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο σε Σεμπά και Ζιλέ αντίστοιχα.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι δραστήριοι παρά το 0-4 ωστόσο προϊόντος και του χρόνου, οι τελικές τους προσπάθειες προς την εστία του Πλατανιά ήταν λιγότερες καθώς όλα είχαν κριθεί από αρκετά νωρίς στον σημερινό αγώνα.

Στο 75' ο Κέβιν Μιραλάς παραχώρησε τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο στον Ούρος Τζούρτζεβιτς, που πέρασε στην κορυφή της επίθεσης μαζί με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος πλέον είχε Μάριν και Σεμπά στα άκρα.  Η εξέλιξη άλλωστε του αγώνα επέτρεπε στον κ. Όσκαρ Γκαρθία να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα στη διάταξη των ερυθρολεύκων υπό κανονικές συνθήκες αγώνα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους, επικρατώντας άνετα του Πλατανιά με το τελικό 0-4.

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Όσκαρ Γκαρθία, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του 90λεπτου αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στα εξής:

"Είμαι ικανοποιημένος, ωστόσο έλειπαν περισσότερα γκολ από όλους τους επιθετικούς μας. Πήραν λεπτά συμμετοχής όλοι προκειμένου να έχουν την ευκαιρία να σημειώσουν κάποιο γκολ. Είμαι ικανοποιημένος, είχαμε καλή κίνηση και καλή κυκλοφορία της μπάλας".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!