Εντός Γηπέδου

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 30Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 06/05/2018 - "ΖΩΣΙΜΑΔΕΣ"

ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΛΕΟΝ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ αν και στα πρώτα 45' έδειχνε ότι ήταν εκείνος που θα έφτανε και που δικαιούταν να φτάσει στην επίτευξη ενός γκολ, τελικά δέχθηκε 2 στα πρώτα 17' της επανάληψης και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού στη συνέχεια του αγώνα ως το 90' δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Οι ερυθρόλευκοι στο Α' Ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτεροι των γηπεδούχων, όμως κάτι οι άσχημες καιρικές συνθήκες, (έντονη βροχόπτωση) που έκαναν βαρύ τον αγωνιστικό χώρο και δυσχέραιναν τις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών και κάτι η αστοχία τους στην τελική προσπάθεια, δεν τους επέτρεψαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Οι Γιαννιώτες ήταν πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου. Μετέτρεψαν σε γκολ τις ευκαιρίες που τους δώθηκαν και έδωσαν ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση από το 62'.

Όταν είσαι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ οφείλεις να κοιτάς μόνο μπροστά και να σηκώνεσαι κάθε φορά που πέφτεις κι αυτό είναι σίγουρο πως θα συμβεί και αυτή τη φορά.  Άπαντες στο Λιμάνι έχουν θέσει ως προτεραιότητα η ομάδα να "χτιστεί" άμεσα - υπό τις οδηγίες του κ. Πέδρο Μαρτίνς -  με στόχο να επανέλθει στην κορυφή αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο και θέτοντας τις βάσεις τής πάνω σε νεαρούς ποδοσφαιριστές, όπως αυτοί οι οποίοι στους τελευταίους αγώνες πήραν ευκαιρίες και χρόνο αποδεικνύοντας ότι αξίζουν να φοράνε την ερυθρόλευκη.

Γήπεδο: Ζωσιμάδες

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Ντόλοβατς, Νικολιάς, Χαλκιαδάκης και Κόντε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Ίγκορ, Ένχελς, Σισέ, Χατζισαφί, Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Βρουσάι, Τζούρτζεβιτς και Ανσαριφάρντ.

Γκολ: Τζημόπουλος (54'), Κόντε (62'), Βιντάλ (92')  ///  -

Κάρτες: Αποστολόπουλος (30'), Τζημόπουλος 79'  ///  Ταχτσίδης (64'), Σίλβα (79')

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι ταξίδεψαν στα Γιάννινα για την 30η και τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος, με στόχο να κλείσουν με ένα θετικό αποτέλεσμα και μία καλή εμφάνιση τη φετινή σεζόν.

Η αρχική 11άδα, με την οποία επέλεξε ο κ. Κόντης να παραταχθεί ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στον τελευταίο αγώνα της σεζόν.

Συννεφιασμένο και ψυχρό για την εποχή καιρό συνάντησαν οι ερυθρόλευκοι στα Ιωάννινα.

Η προθέρμανση της ομάδας μας ολοκληρώθηκε 15' πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης.

Οι 22 ποδοσφαιριστές ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ παρατάχθηκαν μπροστά στο κοινό των γηπεδούχων για την σέντρα του αγώνα.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων.  Στα πρώτα 10' ο Ανσαριφάρντ είχε φτάσει 2 φορές κοντά στην επίτευξη ενός γκολ.

Το πρώτο ημίωρο της ανάμετρησης είχε ως κύριο χαρακτηριστικό του τις.... μονομαχίες στο νερό!  Η έντονη βροχόπτωση δυσκόλευε το έργο των 22 ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο που θύμιζε σε πολλά του σημεία περισσότερο πισίνα.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Ωστόσο, το βαρύ τερέν δεν επέτρεπε τη δημιουργία καλών φάσεων με τη μπάλα κάτω και κατ'επέκταση να αποκτήσει καλό ρυθμό ο αγώνας και φάσεις μπροστά από τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων.

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ με τον ΠΑΣ να έχει 2 καλές φάσεις στο τελευταίο 5λεπτο, (δοκάρι σε περίεργη τροχιά σέντρας και ένα καλό σουτ του Κόντε δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Χουτεσιώτη).

Η έναρξη του Β' Ημιχρόνου επεφύλασσε μία άσχημη εξέλιξη για την ομάδα μας, αφού οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Τζημόπουλου στο 54'.

Στο 62' ο Κόντε με ένα όμορφο γκολ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζουν ένα τελείως διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και την δυσαρέσκεια να είναι εμφανής στο πρόσωπο του κ. Κόντη.

Με 30' να απομένουν στο ρολόι, οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν έστω στο "γκολ της τιμής" αλλά η έλλειψη ενέργειας και δημιουργίας δεν τους επέτρεπαν στην επανάληψη να βρεθούν με αξιώσεις απέναντι από τον Βελλίδη.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ένα ακόμη γκολ, όταν ο Βιντάλ στις καθυστερήσεις έκανε το 3-0 με πλασέ προ κενής εστίας έπειτα από πάσα του Μπουκουβάλα, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο προπονητής των ερυθρολεύκων, κ. Χρήστος Κόντης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα, ο οποίος ήταν και ο τελευταίος επίσημος αγώνας για τη φετινή σεζόν:

"Όταν παίζεις έναν αγώνα και τον χάνεις με 3-0, δεν έχεις να πεις πολλά πράγματα. Ξεκινήσαμε καλά, χάσαμε ευκαιρίες στο Α' Ημίχρονο αλλά δεν καταφέραμε να σημειώσουμε κάποιο γκολ. Στο Β' Ημίχρονο, δεν ξέρω τί συνέβη για να είμαι ειλικρινής. Κατεβάσαμε ρολά, φάγαμε γρήγορα 2 γκολ και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε στη συνέχεια."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!