Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-0

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16, "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ", 10/01/2018

ΑΝΕΤΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ "8" ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, έχοντας του Κέβιν Μιραλλάς και Εχσάν Χατζισαφί στην αρχική του 11άδα, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, "ζευγαρώνοντας" τις νίκες του απέναντι στον Πλατανιά, επικρατώντας και σήμερα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με σκορ 2-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Ούρος Τζούρτζεβιτς, ο οποίος αγωνίστηκε και στα 90' της αναμέτρησης σημειώνοντας 2 γκολ και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Θετική η επανεμφάνιση του Κέβιν Μιραλλάς με τα ερυθρόλευκα καθώς και το ντεμπούτο του Εχσάν Χατζισαφί, ο οποίος κάλυψε άψογα το δεξί άκρο της άμυνας του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ έχοντας μάλιστα πολλές και καλές επιθετικές ενέργειες.

Πλέον οι ερυθρόλευκοι περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στη φάση των "8" της διοργάνωσης.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου, Χατζισαφί, Ζιλέ (79' Ταχτσίδης), Μαρτίνς, Ανδρούτσος (69' Μάριν), Σεμπά, Μιραλάς (85' Βρουσάι), Τζούρτζεβιτς.

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Καρυπίδης (46' Βάντερσον), Πριντέτα, Αγγελόπουλος, Ουές, Μάλσα, Στόιτσεφ, Πατράλης, Κοροβέσης (46' Ντουάλα), Ζίκο (61' Μπούντνικ), Πετρόπουλος.

Γκολ:  68' & 90+2' Τζούρτζεβιτς  ///  -

Κάρτες:  -  ///  44' Κοροβέσης, 62' Ουές, 66' & 90+3' (κόκκινη) Μπούντνικ, 74' Ντουαλά, 76' Πριντέτα

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν προθέρμανση περίπου 30' πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης.

Με τη νίκη του στον 1ο αγώνα, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχει ουσιαστικά προκριθεί όμως απομένουν ακόμα 90' και στο Ποδόσφαιρο κανείς δεν πρέπει να είναι βέβαιος για τίποτα και κυρίως να μην υποτιμάει τον αντίπαλο του.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ αποτελούμενη από τους Χουτεσιώτη, Φιγκέϊρας, Χατζισαφί, Σισέ, Νικολάου, Ζιλέ, Μαρτίνς, Ανδρούτσο, Σεμπά, Μιραλάς και Τζούρτζεβιτς.

Επιστροφή στα παλιά "λημέρια" για τον Κέβιν Μιραλλάς, ο οποίος αν και πάτησε πόδι στην Ελλάδα μόλις την Κυριακή, βρέθηκε σήμερα στην αρχική 11άδα των ερυθρολεύκων και φυσικά, γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους της ομάδας, που βρίσκονταν στις εξέδρες του γηπέδου.

"Επίσημη πρώτη" για το νέο τεχνικό ηγέτη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ με τον κ. Όσκαρ Γκαρθία να παίρνει σήμερα μία πρώτη γεύση από το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και τους ερυθρόλευκους φιλάθλους.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα με τους 22 ποδοσφαιριστές να κάνουν την επίσημη είσοδο και παράταξη τους στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" λίγα λεπτά πριν από τις 15:00.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε στον αγώνα με ξεκάθαρη διάθεση να παίξει επιθετικά και να προσφέρει όμορφο θέαμα στους φιλάθλους της ομάδας.

Στο 12' η πρώτη καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους, έπειτα από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Μιραλλάς, που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας Κοκκαλάς του Πλατανιά.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, όμως η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεπε να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος.

Δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα από τους αμυντικούς του Πλατανιά, που είχαν ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν μικροεντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

"Ντεμπούτο" με τα ερυθρόλευκα και για τον Εχσάν Χατζισαφί, που αποτέλεσε το 1ο απόκτημα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στην τρέχουσα μεταγραφική περίοδο.

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0.

Το Β' Ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να προσπαθεί να ανοίξει διαδρόμους προς την εστία του Πλατανιά και να ανταπεξέλθει στα δυνατά μαρκαρίσματα των ποδοσφαιριστών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στα πρώτα 20' της επανάληψης είδαμε αρκετά πλαγιοκοπήσεις από τους ερυθρόλευκους.

Στο 68' ο Ούρος Τζούρτζεβιτς με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Στο 85' ο Κέβιν Μιραλλάς αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, γνωρίζοντας για ακόμα μία φορά την αποθέωση από τους ερυθρόλευκους φιλάθλους.  Θετικότατη η επανεμφάνιση του με τα ερυθρόλευκα, όντας από τους πιο δραστήριους και επικίνδυνους παίκτες για την εστία του Πλατανιά.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο κορυφαίος ερυθρόλευκος σήμερα, Ούρος Τζούρτζεβιτς, έκανε 2 τα προσωπικά του γκολ αλλά και της ομάδας όταν αξιοποίησε το κλέψιμο της μπάλας από τον νεαρό Βρουσάϊ, που είχε περάσει πριν λίγα λεπτά στον αγώνα και του "σέρβιρε" για το 2-0 σε κενή εστία.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ "ζευγάρωσε" τις νίκες του απέναντι στον Πλατανιά, στην προκριματική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και μάλιστα με το ίδιο σκορ στις 2 μεταξύ τους αναμετρήσεις.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν άνετα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον θα αναμένουν την κλήρωση για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους στο δρόμο για την κατάκτηση του τροπαίου.

Ο Ισπανός τεχνικός του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Όσκαρ Γκαρθία, στις πρώτες του δηλώσεις μετά από αγώνα, ανέφερε μεταξύ άλλων:

"Θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας για τη στήριξη.  Είμαι ευχαριστημένος για το πρώτο μου παιχνίδι στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!