ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 29Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 29/04/2018 - "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ & ΘΕΑΜΑΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ "ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ"

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απόψε παρουσίασε στοιχεία, που του έλειψαν στη διάρκεια της σεζόν και που αν μη τι άλλο γέμισαν ικανοποίηση το τεχνικό επιτελείο της ομάδας αλλά και τους ερυθρόλευκους φιλάθλους.

Αναμφίβολα, η παρουσία των Χουτεσιώτη και Βρουσάι στην αρχική 11άδα της ομάδας μας αποτέλεσαν την ευχάριστη έκπληξη και εκείνοι με την απόδοση τους κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, φρόντισαν να δικαιώσουν τον Χρήστο Κόντη για την επιλογή του.

Ως το 25' ο αγώνας ήταν κλειστός, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται με συνέπεια στις κινήσεις τους και τους ερυθρόλευκους να δυσκολεύονται στη δημιουργία.  Στο σημείο εκείνο ο Βρουσάι με προσωπική ενέργεια δημιούργησε το ρήγμα στην άμυνα του Παναιτωλικού, μοίρασε στα δεξιά για τον Μιραλάς κι εκείνος με παράλληλη σέντρα έδωσε στον επερχόμενο Ρομαό, ο οποίος με πλασέ στη κίνηση άνοιξε το σκορ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.

Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των ερυθρολεύκων, που μέσα σε λιγότερο από 5' σημείωσαν άλλα 2 γκολ με τον Φορτούνη στο 34' και τον Ανσαριφάρντ στο 38'.

Το Β΄ Ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και τους Φορτούνη-Ανσαριφάρντ να συνδυάζονται για το 4-0.  Κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά και τυπικά ο αποψινός αγώνας, με τον Λευτέρη Χουτεσιώτη στη συνέχεια ως το τέλος του 90λεπτου να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις όποτε αυτό χρειάστηκε.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Ρομαό (58' Αντρέ Μαρτίνς), Φορτούνης, Μιραλάς (73' Βέργος), Ομάρ (76' Ιγκόρ), Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί, Ανδρούτσος, Ένγκελς, Νικολάου και Βρουσάι.

Παναιτωλικός, (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Αργκους, Ρότσα (76' Βασιλούδης), Μπεχαράνο (66' Μπράβο), Τσοκάνης, Μοράρ, Ντίας (81' Βακράκος), Ρόσα, Μάζουρεκ και Μύγας.

Γκολ: Ρομαό (25'), Φορτούνης (34'), Ανσαριφάρντ (38' και 46') /// -

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν την εμφάνιση τους στο χορτάρι του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" περίπου 30' πριν από τη σέντρα του αγώνα.

Ηλιόλουστη ημέρα στο Φάληρο και οι ποδοσφαιριστές με την τεχνική ηγεσία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήθελαν να "αποζημιώσουν" τους φίλους της ομάδας, που επέλεξαν να βρεθούν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν από κοντά τον αγώνα της 29ης αγωνιστικής απέναντι στον Παναιτωλικό.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, με τους Χουτεσιώτη και Βρουσάι να αποτελούν τις ευχάριστες "εκπλήξεις" σε αυτή, καθώς ντεμπουτάρουν σε αγώνα Πρωταθλήματος όντας σε αυτήν.

Η προθέρμανση των ερυθρόλευκων ολοκληρώθηκε περίπου 10' πριν από τη σέντρα, με βασικούς κι αναπληρωματικούς να επιστρέφουν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Οι 22 ποδοσφαιριστές ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και Παναιτωλικού παρατάχθηκαν στο χορτάρι του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και στο κοινό των ερυθρόλευκων, με τους 11 ερυθρόλευκους του βασικού σχήματος να δίνουν "όρκο νίκης"

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Στα πρώτα 15' της αναμέτρησης οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να  βρουν διαδρόμους προς την εστία του Παναιτωλικού όμως δυσκολευόντουσαν στη δημιουργία, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται με συνέπεια και να έχουν κι ένα σουτ στο δοκάρι έπειτα από κόντρα επίθεση.

Στο 25' Βρουσάι, Φορτούνης και Μιραλάς συνδυάστηκαν άψογα, ο Βέλγος έκοψε ιδανικά στο ύψος του πέναλτι στον Ρομαό και ο Τογκολέζος νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0!

Το ημίωρο του αγώνα βρήκε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να έχει καταφέρει να διασπάσει την άμυνα των Παναιτωλικών, στην 1η του ουσιαστικά τελική προσπάθεια και να βγάζει από πάνω του το "άγχος" του γκολ.

Στο 34' Χατζισαφί, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Μιραλάς, Ελαμπντελαουί και ξανά Μιραλάς συνδυάστηκαν άψογα με τον Βέλγο να κάνει ιδανικό γύρισμα στον Φορτούνη, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0!!

Τα γκολ "έπεφταν βροχή" στο Καραϊσκάκης απόψε και στο 38' ο  Χατζισαφί έδωσε για τον Βρουσάι κι εκείνος με τρομερό τακουνάκι του την επέστρεψε για να δώσει παράλληλη πάσα πάρε-βάλε στον Ανσαριφάρντ!  3-0 ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!!

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να παρουσιάζεται πέρα ως πέρα αποτελεσματικός (3 γκολ σε 4 τελικές προσπάθειες) με εξαιρετικές συνεργασίες και έναν εντυπωσιακό νεαρό Βρουσάι!

Η έναρξη του Β' Ημιχρόνου ήταν ίδια με το τελείωμα του Α'.  Γκολ από... τα αποδυτήρια για την ομάδα μας, καθώς στο 46' ο Κώστας Φορτούνης έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 2ο προσωπικό του τέρμα και 4ο για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!!!!

Έπειτα από 15' στην επανάληψη, οι ερυθρόλευκοι έκαναν διαχείριση του υπέρ τους 4-0, προσπαθώντας ωστόσο να φτάσουν στην επίτευξη κι άλλου γκολ, ενώ κι ο Λευτέρης Χουτεσιώτης όποτε χρειάστηκε είχε καίριες επεμβάσεις.

Περνώντας στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι απόψε απέδωσαν εξαιρετικά, είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, ωραίες συνεργασίες και ουσία όπως φανερώνει το τελικό 4-0.

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Χρήστος Κόντης, στις δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου, ανέφερε μεταξύ άλλων:

"Αυτό που συζητήσαμε με τα παιδιά πριν από τον αγώνα, ήταν ότι θέλαμε να απολαύσουμε τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα μας φέτος, τόσο εμείς οι ίδιοι όσο και ο κόσμος μας.  Σήμερα παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο, σημειώσαμε ωραία γκολ και είμαστε χαρούμενοι για αυτό.  Τα νέα παιδιά πήραν την ευκαιρία που τους δώθηκε και έτσι πρέπει να γίνεται.  Όποιος παίρνει τις ευκαιρίες να αποδεικνύει ότι αξίζει να αγωνίζονται στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!