Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ 3-0

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21/01/2018 - "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνεχίζει ακάθεκτος να οδηγεί την κούρσα του Πρωταθλήματος.  Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους και το ακόμη πιο ενθαρρυντικό είναι ότι συνέχισαν και τις εξαιρετικές εμφανίσεις, βγάζοντας μάλιστα στο χορτάρι του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" στοιχεία του ποδοσφαιρικού στυλ, που ο νέος τεχνικός της ομάδας, κ. Όσκαρ Γκαρθία, θέλει η ομάδα του να παρουσιάζει στους φιλάθλους.

Η πίεστη ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και η συνεχής κίνηση, "έπνιξαν" τους αντιπάλους τους και δημιούργησαν μία σωρεία φάσεων μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έδωσε προβάδισμα από τα 11 βήματα στο Α' Ημίχρονο και ήταν εκείνος που ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στην επανάληψη, με τον Κώστα Φορτούνη να βάζει το "κερασάκι στη τούρτα" σε ένα δεκάλεπτο - "φωτιά" για τους ερυθρόλευκους στην επανάληψη.

Ο Κέβιν Μιραλλάς σε ακόμη έναν αγώνα ήταν δραστήριος και απειλητικός αλλά ήταν και άτυχος αφού απόψε ο Ζίβκοβιτς σε τουλάχιστον 2 περιπτώσεις του στέρησε τη χαρά ενός γκολ.  Ενώ η αμυντική λειτουργία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ πήρε "άριστα10" σε ακόμη έναν αγώνα.

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας (80' Ζιλέ), Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό (72' Ανδρούτσος), Ταχτσίδης, Πάρντο, Φορτούνης, Μιραλάς (84' Σεμπά) και Ανσαριφάρντ.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Μελιόπουλος, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά (71' Λισγάρας), Ντε Λούκας, Τριάδης (62' Σιλά), Ντουρίτσκοβιτς, Φασίδης (87' Χατζητερζόγλου) και Γέντρισεκ.

Γκολ:  26' πεν., 57' Ανσαριφάρντ, 69' Φορτούνης /// -

Κάρτες:  28' Φιγκέιρας, 55' Πάρντο  ///  28' Τριάδης, 55' Κασάδο, 59' (δεύτερη κι αποβολή) Κασάδο, 71' Σιλά.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Δεύτερος συνεχόμενος εντός έδρας αγώνας για τους ερυθρόλευκους, που θέλουν να συνεχίσουν το σερί των νικών τους και να διατηρηθούν στην κορυφή της Βαθμολογίας.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας ξεκίνησαν την προθέρμανση τους λίγο μετά τις 19:00.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ:  Προτό, Φιγκέϊρας, Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μιραλάς, Πάρντο και Ανσαριφάρντ.

Η προθέρμανση ολοκληρώθηκε και οι ποδοσφαιριστές μας επιστρέφουν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τον κ. Όσκαρ Γκαρθία.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα της αναμέτρησης.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να προσπαθεί να πιέσει τη Ξάνθη με ανάπτυξη κυρίως από τα άκρα και τους Μιραλλάς - Πάρντο.

Πάνω - κάτω η μπάλα στα πρώτα 15' του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να μην κλείνονται στα καρέ τους, εκμεταλλευόμενοι και ορισμένα επιπόλαια λάθη των ερυθρόλευκων.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να πιέζει και στο 17' ο Φορτούνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως προτίμησε να σουτάρει αντί να γυρίσει τη μπάλα, ενώ στο 19΄ο Ανσαριφάρντ έχασε τεράστια ευκαιρία με προβολή να ανοίξει το σκορ έπειτα από ασυνεννοησία μεταξύ Κασάδο και Ζίβκοβιτς.

Στο 25' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη από τον Φασίδη, ο οποίος έπεσε άτσαλα επάνω του και τον "γκρέμισε" εντός περιοχής της Ξάνθης.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο 26'!

Τα λεπτά που ακολούθησαν ως το τέλος του Α' Ημιχρόνου, ήταν "καταιγιστικά" για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, που θα μπορούσε να σημειώσει κι άλλα γκολ αν οι Μιραλλάς, Φορτούνης, Ρομαό, Πάρντο και Ανσαριφάρντ ήταν λίγο πιο τυχεροί αλλά και προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια.

Το Α' Ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0 (αντί για 4-0 που θα μπορούσε να ήταν) υπέρ των ερυθρολεύκων.

Το Β' Ημίχρονο ήταν το ακριβώς αντίθετο του Α'.  Ο ρυθμός του αγώνα -τουλάχιστον ως το 70'- ήταν αρκετά πεσμένος, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι σαφώς λιγότερες.  Όμως ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε στο διάστημα αυτό την ουσία!  Στο 57' ο Φιγκέϊρας έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Ανσαριφάρντ με τρομερό άλμα και δυνατή κεφαλιά διπλασίασε τα προσωπικά τέρματα και της ομάδας του.

Η Ξάνθη έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές 2' αργότερα, (2η κίτρινη - κόκκινη του Κασάδο) και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ομάδας μας.

Στο 70' οι ερυθρόλευκοι εφάρμοσαν για ακόμη μία φορά πιστά τις οδηγίες του προπονητή τους και η πίεση τους ψηλά στον αγωνιστικό χώρο επέφερε το κλέψιμο της μπάλας και το γκολ. Νο.3 απόψε για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Σκόρε αυτή τη φορά. ο Κώστας Φορτούνης.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι δραστήριοι και έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα στο σκορ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους ερυθρόλευκους νικητές και μάλιστα συνδυάζοντας την ουσία και με ωραίο θέαμα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ βελτίωσε ακόμη περισσότερο το ρεκό του το τελευταίο 2μηνο σε 9/9 και διατηρώντας για ακόμη έναν αγώνα ανέπαφη τη εστία του Σίλβιο Προτό.

Ο Ισπανός τεχνικός των ερυθρολεύκων, κ. Όσκαρ Γκαρθία, στις δηλώσεις του αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης ανέφερε:

"Σήμερα είχαμε ευκαιρίες για να βάλουμε πάνω από τρία γκολ. Οι ποδοσφαιριστές τα έδωσαν όλα και είναι αυτό που τους ζητάω."

Σε ερώτηση για το γεγονός ότι μετά το τέλος του αγώνα πήγε και χειροκρότησε τους οπαδούς των ερυθρολεύκων:

"Πάντα συνηθίζω να μπαίνω στον αγωνιστικό χώρο για να συγχαρώ τους παίκτες και να ευχαριστήσω τον κόσμο που έρχεται στο γήπεδο για να μας δει όπως έκανε και σήμερα".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!