Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ 5-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 27Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 16/04/2018 - "Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

ΤΗΝ "ΣΚΟΡΠΙΣΕ ΣΤΟΥΣ 5 ΑΝΕΜΟΥΣ"

Οι ερυθρόλευκοι ξέσπασαν απόψε στους Φαίακες, που έκαναν το... "λάθος" να ισοφαρίσουν στο 27' με τον Επστάϊν το γκολ του Ανσαριφάρντ από το 12' και στη συνέχεια να κλειστούν στα καρέ τους.  Τον "γόρδιο δεσμό" έλυσε ο Κέβιν Μιραλάς με ένα ασύλληπτο διαγώνιο σουτ έπειτα από κίνηση σήμα κατατεθέν του, στις καθυστερήσεις του Α' Ημιχρόνου.

Η απόκρουση του Σίλβιο Προτό σε εξ'επαφής κεφαλιά του Μυτίδη και το γκολ του Κώστα Φορτούνη στο ξεκίνημα του Β' Ημιχρόνου απλοποίησαν τα πράγματα για την ομάδα μας, που στη συνέχεια έμοιαζε ασταμάτητη μετουσιώνοντας την εδαφική και όχι μόνο υπεροχή της σε γκολ.

Το "κερασάκι" στην αποψινή νίκη ήταν το γκολ του νεαρού Βρουσάι στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα στην 1η ομάδα, το οποίο ήταν κι εκείνο που διαμόρφωσε το τελικό 5-1, σε μία υπέροχη βραδιά για τους Πειραιώτες.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί (73' Ανδρούτσος), Ένχελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (70' Μαρτίνς), Φορτούνης, Μάριν, Μιραλάς (78' Βρουσάι), Ανσαριφάρντ.

Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Σιόντης (55' Ιωάννου), Μπαλάφας, Γεωργίου (73' Τουράμ), Επστάιν (79' Αρτυματάς), Ρόλε, Μυτίδης.

Γκολ: 12' Ανσαριφάρντ, 45+2' Μιραλάς, 51' Φορτούνης, 71' Ένχελς, 87' Βρουσάι /// 27' Επστάιν

Κάρτες: 23' Ταχτσίδης, 64' Ρομαό /// 30' Γεωργίου, 32' Σιόντης, 72' Μπαλάφας, 85' Αρτυματάς

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Η προθέρμανση των ερυθρόλευκων ξεκίνησε λίγο μετά τις 19:00.

O ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θέλει να κλείσει τη φετινή σεζόν με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο και να δει στις εναπομείναντες αγωνιστικές ποιοί από τους ποδοσφαιριστές που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο ρόστερ του, αξίζουν να φοράνε και την επόμενη σεζόν την ερυθρόλευκη φανέλα.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στην αποψινή αναμέτρηση απέναντι στους Φαίακες.

Λίγος ο κόσμος στις εξέδρες του Φαληρικού γηπέδου σήμερα, όμως το θετικό είναι ότι κυρίως υπάρχουν οικογένειες με μικρά παιδιά, που περιμένουν να δουν όμορφο ποδόσφαιρο και γκολ από τους ερυθρόλευκους σήμερα.

Οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους και επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τον κ. Κόντη.

Οι 22 βασικοί ποδοσφαιριστές ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και Κέρκυρας κατά την επίσημη είσοδο & παράταξη τους στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Οι 11αδάτοι της ομάδας μας έγιναν "μια γροθιά" λίγο πριν τη σέντρα του αγώνα.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ορεξάτοι τον αγώνα, με τον Κώστα Φορτούνη να είναι εκείνος από τα πόδια του οποίου περνούσαν οι περισσότερες μπαλιές.

Στο 12' ο Έλληνας διεθνής μοίρασε την ασίστ στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός διεθνής επιθετικός του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη στέλνοντας με ωραίο πλασέ την μπάλα στο βάθος της εστίας της Κέρκυρας για το 1-0!

Στο 17' ο Καρίμ Ανσαριφάρντ πέτυχε κι άλλο γκολ με κεφαλιά, όμως (σωστά) υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Ρομαό ήταν κυρίαρχος ανασταλτικά στον χώρο της μεσαίας γραμμής και ουκ ολίγες φορές διόρθωνε τα λάθη των συμπαικτών του.

Στο 27' ωστόσο, ένας πρώην ερυθρόλευκος, ο Επστάϊν, εκμεταλλεύτηκε την αδράνειας της άμυνας του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έψαξε με κάθε τρόπο την επίτευξη ενός 2ου τέρματος πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, όμως πότε οι Μάριν και Μιραλάς, πότε οι Φορτούνης και Ανσαριφάρντ δεν κατάφερναν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.

Η πολυπρόσωπη άμυνα των Φαιάκων δυσχέρανε το έργο των ερυθρόλευκων μεσοεπιθετικών.

Τελικά, τον "γόρδιο δεσμό" έλυσε ο Κέβιν Μιραλάς με ένα υπέροχο γκολ από... τα παλιά!  Το 2-1 στις καθυστερήσεις του Α' Ημιχρόνου πανηγυριστήκε δεόντως, εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Βέλγος έβγαλε από μέσα του ένα μεγάλο "ψυχολογικό βάρος" και πανηγύρισε το 1ο του γκολ στην επανεμφάνιση του με τα ερυθρόλευκα φιλώντας το σήμα του Συλλόγου.

Το Β' Ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το Α'.  Με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να βρίσκεται στο προσκήνιο και να φτάνει στην επίτευξη ενός γκολ.  Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Κώστας Φορτούνης όταν έπειτα από έναν εκπληκτικό σε ταχύτητα και σκέψη συνδυασμό με τους Μιραλάς και Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι από τον  και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1!!!

Είχε χρειαστεί βέβαια πρώτα ο Σίλβιο Προτό, ο οποίος με εξαιρετικά αντανακλαστικά είχε αρνηθεί το γκολ της ισοφάρισης σε κοντινή κεφαλιά του Μυτίδη.

Οι ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν με αμείωτο πάθος και πίεση να αναζητούν κι άλλα γκολ.

Μολονότι οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν απόψε στο Φάληρο για να παίξουν ποδόσφαιρο, δεν έλειψαν οι στιγμές όπου τα μαρκαρίσματα τους υπήρξαν κάτι παραπάνω από δυναμικά.

Η αμυντική γραμμή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήταν η μόνη που υστέρησε απόψε, όμως ο Σίλβιο Προτό όποτε χρειάστηκε (& δεν ήταν λίγες οι φορές) φώναξε "παρών".  Εξαιρετικός ο Βέλγος τερματοφύλακας για ακόμη έναν αγώνα.

Στο 71' ο Ένγκελς πήδηξε ψηλότερα απ'όλους αξιοποιώντας τη σέντρα - διαβήτη του Κώστα Φορτούνη και με δυνατή κεφαλιά σημείωσε το 4-1 για να απαλλάξει τους συμπαίκτες του από κάθε άγχος.

Το "κερασάκι στην τούρτα" της αποψινής νίκης του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήρθε με το γκολ του νεαρού Βρουσάι, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα σημείωσε το 5ο γκολ της ομάδας απόψε!

Μέχρι και ο Σίλβιο Προτό έφυγε από την εστία του για να πάει να συγχαρεί και αγκαλιάσει τον νεαρό συμπαίκτη του.  Όταν ο παλιός δίνει το παράδειγμα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το τελευταίο σφύριγμα στον αγώνα, βρήκε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ θριαμβευτή επί της Κέρκυρας σε μία υπέροχη, ποδοσφαιρική βραδιά που γέμισε ικανοποίηση όλους όσοι την παρακολούθησαν.

Ο υπηρεσιακός προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Χρήστος Κόντης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Κρατάμε τη διάθεση, κάναμε χαρούμενο τον κόσμο απόψε παίζοντας καλό ποδόσφαιρο. Το ευχαριστήθηκαν οι παίκτες και ο κόσμος μας, έγιναν ωραίες φάσεις, ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και φυσικά το κερδίσαμε εμείς. Είναι σημαντικό κατά τη γνώμη μου τα παιδιά που έρχονται από πίσω να παίρνουν ευκαιρίες, όπως ο Μάριος Βρουσάι, μπορέσαμε να του δώσουμε σήμερα λίγα λεπτά συμμετοχής έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας και νομίζω ότι έκανε εξαιρετική δουλειά."

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!