Εντός Γηπέδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 0-0

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ, "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ" , 24/01/2018

ΑΝΟΙ -Χ- ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα μας μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε από νωρίς ψηλά, στα 3/4 του γηπέδου και κατάφερε μόλις στα πρώτα 10' να έχει χάσει δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.  Στο 7' ο Τζούρτζεβιτς και στο 9' ο Ζιλέτ, προσπάθησαν με προβολή να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα, όμως ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων με εξαιρετικά αντανακλαστικά έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τους Φορτούνη - Σεμπά και τον Μιραλάς στη συνέχεια, (πέρασε αντί του Σεμπά) αλλά και τον Μάριν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις όμως να μην καταφέρνουν να παραβιάσουν την εστία των φιλοξενούμενων.  Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 11 (3) έναντι 4 (2) τελικές προσπάθειες και κατοχή 54% - 46%.

Οι αλλαγές από τους προπονητές, (ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ είχε και μία αναγκαστική του Κούτρη προς το τέλος του αγώνα) η κούραση αλλά και κάποιες στιγμές έντασης έριξαν τον ρυθμό του αγώνα και πλέον όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ σε 14 βράδια από απόψε.

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν (76' Ανδρούτσος), Σεμπά (56' Μιραλάς), Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Γαλανόπουλος (90' Σιμόες), Κονέ, Λόπες, Λιβάγια (77' Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (83' Μασούντ), Αραούχο.

Γκολ:  - /// -

Κάρτες:  33' Ρομαό, 53' Σεμπά, 59' Μιραλάς, 88' Σισέ  ///  31' Κονέ, 53' Σιμόες, 59' Αραούχο, 67' Λιβάγια

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" φιλοξενεί το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα σε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και ΑΕΚ στον 1ο από τους 3 αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων, που θα ακολουθήσουν το επόμενο 15ήμερο.

Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να κάνουν απόψε το 1ο βήμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του θεσμού, παίρνοντας παράλληλα και "εκδίκηση" για τον περυσινό αποκλεισμό από τους κιτρινόμαυρους.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ: Προτό, Σισσέ, Μποτία, Κούτρης, Φιγκέϊρας, Ζιλέ, Ρομαό, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά και Τζούρτζεβιτς.

Η προθέρμανση των ποδοσφαιριστών μας ολοκληρώθηκε 10' πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης.

Όμορφη στιγμή πριν από τη σέντρα του αγώνα, με τους προπονητές των δύο ομάδων να έχουν θερμή χειραψία.  Αμφότεροι Ισπανοί.

Οι 22 ποδοσφαιριστές παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης" μέσα σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι 30.000 και πλέον ερυθρόλευκοι φίλαθλοι.

Οι αρχηγοί των ομάδων διάλεξαν σέντρα και εστία για το Α' Ημίχρονο και όλα ήταν έτοιμα για τη σέντρα στο ντέρμπι.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν "καταιγιστικός" και στα πρώτα 7' είχε ήδη χάσει δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Τζούρτζεβιτς και Ζιλέ!  Σε αμφότερες ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Μπάρκας, αντέδρασε ενστικτωδώς και σωτήρια για την ομάδα του.

Μάριν και Φορτούνης έκαναν όλο το παιχνίδι για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στα πρώτα 20' του αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι έβγαιναν πρώτοι στη μπάλα και δυναμικά κέρδιζαν κάθε διεκδικούμενη φάση.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Τσιγκρίνσκι στο 34' ο Σίλβιο Προτό δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 37΄ ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχασε κι άλλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως η κεφαλιά που έπιασε ο Σισσέ προ των Μπάρκα και Μπακάκη, πέρασε λίγο άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του Α' Ημιχρόνου, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να βγει στην κόντρα επίθεση, 2 εναντίον 2, όμως η μεταβίβαση του Σεμπά προς τον Φορτούνη που έφευγε στην πλάτη των τελευταίων κιτρινόμαυρων αμυντικών, δεν πέρασε.

Το Β΄ Ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να πιέζει και πάλι από το ξεκίνημα με στόχο να αιφνιδιάσει τους κιτρινόμαυρους και να φτάσει στην επίτευξη ενός γκολ.  Ωστόσο, στην επανάληψη και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση τους στα 3/4 του γηπέδου.

Φυσικά, από ένα ντέρμπι είναι δύσκολο να λείψουν και στιγμές έντασης. Ωστόσο, η παρέμβαση των ψυχραιμότερων "έσβησε" γρήγορα τη "φωτιά" που πήγε να ανάψει από τη διαμάχη Σεμπά-Σιμόες-Μιραλάς.

Στο 54' ο Σεμπά έχασε καλή ευκαιρία όταν του σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα και στο 56' αντικαταστάθηκε από τον Μιραλάς.

Με την είσοδο του Βέλγου στον αγωνιστικό χώρο, οι ερυθρόλευκοι επιτέθηκαν από την πλευρά του κι εκείνος γύρισε τη μπάλα στον αμαρκάριστο Φορτούνη στο ύψος του πέναλτι, με το σουτ του όμως να περνάει ελάχιστα άουτ. Αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ως εκείνη τη στιγμή στο δεύτερο μέρος.

Στο 61' ήταν η σειρά του Μάριν να δοκιμάσει το πόδι του, όμως το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα 15' με τους προπονητές των ομάδων να προχωράνε σε αλλαγές προκειμένου να αλλάξουν την εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν ανώτερος της αντιπάλου του, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη που θα του έδινε προβάδισμα πρόκρισης.

Ο προπονητής των ερυθρολεύκων, κ. Όσκαρ Γκαρθία, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε:

"Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό Α' Ημίχρονο με τουλάχιστον 4, ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πετύχουμε κάποιο γκολ.  Ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας, στο ότι δεν βάλαμε κάποιο από αυτά τα γκολ για να μπορέσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!