thereds
Samsung S9

Εντός Γηπέδου

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 26Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 31/03/2018 - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΛΕΙΒΑΔΙΑΣ

"ΠΕΤΑΞΕ" ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΑΖΙ 3 ΠΟΛΥΤΙΜΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παρουσιάστηκε νωθρός στην επανέναρξη του Πρωταθλήματος, σπατάλησε τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στον Λεβαδειακό και όταν στην επανάληψη εμφανίστηκε σοβαρός και αποφασισμένος, η έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική προσπάθεια και ο τερματοφύλακας Επασί των γηπεδούχων, του στέρησαν την δυνατότητα να διατηρηθεί στην 2η θέση της Βαθμολογίας, που οδηγεί στην προκριματική φάση του Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Τα πρώτα 5' του αγώνα έκρυβαν όπως αποδείχθηκε όλη την "ουσία" στον αποψινό αγώνα. Μόλις στο 2' ο Ανσαριφάρντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και πιθανότατα μαζί όλη την μετέπειτα ροή στην αναμέτρηση. Στο 4' ο Ενιάσε σημάδεψε σωστά με το κεφάλι και έβαλε μπροστά στο σκορ του γηπεδούχους. Κάτι που τους επέτρεψε να αμυνθούν μαζικά από το σημείο εκείνο κι έπειτα και να απειλούν με τις εξαιρετικά επικίνδυνες αντεπιθέσεις τους.  Ευτυχώς για την ομάδα μας, ο Προτό όποτε χρειάστηκε αντέδρασε εξαιρετικά.

Με την έναρξη του Β' Ημιχρόνου, ο Ανσαριφάρντ έφερε τον αγώνα στα ίσια και όλα έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα οι ερυθρόλευκοι θα φτάσουν στη νίκη.  Απόψε όμως είχαν μεταξύ άλλων και την ατυχία να πέσουν απέναντι στον εκπληκτικό τερματοφύλακα Επασί, ο οποίος στις φάσεις που οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας έφτασαν με αξιώσεις απέναντι του, είχε εκπληκτικά αντανακλαστικά και με σωτήριες επεμβάσεις χάρισε τον 1 βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, απογοητεύοντας στον αντίποδα άπαντες στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Αντιλεού, Ζοάο Φαβάρο, Ντιόγκο, Νιάς, Μητρόπουλος (90+2' Καραχάλιος), Σαβαντογκό (69' Καλτσάς), Σουμπίνιο (68' Μπελγκαζουανί), Γιακουμάκης, Μαρκόβσκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς (65' Σεμπά), Μάριν (46' Φορτούνης), Μιραλάς (86' Τζούρτζεβιτς), Οτζίτζα, Ανσαριφάρντ.

Γκολ: 4' Νιάς ///  49' Ανσαριφάρντ

Κάρτες: 15' Νιάς, 50' Τσαμπούρης  ///  47' Ρομαό

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Ηλιόλουστο απόγευμα σήμερα στην Βοιωτία.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την προθέρμανση τους στο Δημοτικό Γήπεδο Λειβαδιάς.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Βασικοί και αναπληρωματικοί επέστρεψαν στα αποδυτήρια του γηπέδου λίγα λεπτά πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης, για τις τελευταίες οδηγίες από τα τεχνικά επιτελεία των δύο ομάδων.

Οι 22 ποδοσφαιριστές Λεβαδειακού και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ έκαναν την επίσημη είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μόλις στα 76'' από τη σέντρα της αναμέτρησης ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά έπειτα από ωραία λόμπα του Οφόε.

Ό,τι δεν πέτυχε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στο 2', το έκανε ο Λεβαδειακός στο 4' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Νιάσε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Η επίτευξη του πρώτου γκολ από τους γηπεδούχους, τους επέτρεψε να "οπισθοχωρήσουν" πίσω από τη σέντρα με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει δυσκολίες στην διάσπαση της πολυπρόσωπης αμυντικής διάταξης των Βοιωτών.

Στο 22' μάλιστα χρειάστηκε μία εξαιρετική επέμβαση του Προτό για να μην διπλασιάσει ο Λεβαδειακός τα τέρματα του.

Στο 28' ο Οτζίτζα τροφοδότησε τον Ομάρ, εκείνος έκανε παράλληλη σέντρα όμως ο Καρίμ δεν κατάφερε με προβολή προ κενής εστίας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ρομαό με αρκετά τρεξίματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής προσπαθούσε να αναχαιτεί τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Ο Σισέ στο πρώτο 45λεπτο δεν ήταν τόσο σταθερός στις επεμβάσεις του πάνω στη μπάλα, απόρροια και του μεγάλου χρονικού διαστήματος αποχής από τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις λόγω της διακοπής του Πρωταθλήματος.

Στο 39' ο Μιραλάς κέρδισε το φάουλ. Το εκτέλεσε ο ίδιος όμως ο Επασί αντέδρασε σωστά στο εξαιρετικό χτύπημα του Βέλγου.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση για το πρώτο 45λεπτο.

Tο Β' Ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!  Στο 49' ο Κούτρης έκανε το άνοιγμα στον κενό χώρο για τον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με εξαιρετικό τελείωμα έφερε τον αγώνα στα ίσια για τους ερυθρόλευκους. 1-1 και ακόμα 40' καθαρός χρόνος αγώνα. Αυτό ήταν το 14ο γκολ του Ιρανού τη φετινή σεζόν.

Η είσοδος του Κώστα Φορτούνη στο Β' Ημίχρονο αντί του Μάριν, που απόψε δεν ήταν ιδιαίτερα δημιουργικός όσο αγωνίστηκε, έδωσε φρεσκάδα στους ερυθρόλευκους στο κομμάτι αυτό.

Η ανασταλτική λειτουργία των ερυθρολεύκων βελτιώθηκε σημαντικά στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους βέβαια να οπισθοχωρούν ακόμα περισσότερο μετά το 1-1 και την ομάδα μας να ανεβάζει την πίεση της προκειμένου να φτάσει στην ολική ανατροπή.

Στο 71' ο Καρίμ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Επασί με τα πόδια αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του στο τετ-α-τετ με τον Ιρανό

Στο 75' ο Λεβαδειακός λίγο έλειψε να "τιμωρήσει" τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ όταν σε επικίνδυνη κόντρα επίθεση Γιακουμάκης - Μαρκόβσκι συνεργάστηκαν όμως ευτυχώς η κεφαλιά του 2ου πέρασε άουτ.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος της αναμέτρησης, η πίεση των ερυθρολεύκων προς την εστία των γηπεδούχων γινόταν ακόμα πιο ασφυκτική.  Στις καθυστερήσεις ο Ρομαό με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Ομάρ, ο οποίος έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή του Λεβαδειακού, όμως ο τερματοφύλακας Επασί είπε και πάλι όχι σε ερυθρόλευκο ποδοσφαιριστή.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στον αγώνα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Όσκαρ Γκαρθία, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Στο δεύτερο Ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοσή μας. Είχαμε 7-8 ευκαιρίες για να βάλουμε γκολ. Αλλά, εάν δεν μπορείς να βάλεις γκολ αυτό γίνεται".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!