Εντός Γηπέδου

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 21Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 11/02/2018 - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

"ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ"

Αμυντικές "αρρυθμίες", σε συνδυασμό με προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν και επέβαλαν 3 αναγκαστικές αλλαγές (οι δυο στο Α' Ημίχρονο), στέρησαν απο τους ερυθρόλευκους την νίκη στο Περιστέρι.

Γήπεδο: Δημοτικό Γήπεδο Περιστερίου

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Καρασαλίδης, Χατζηϊσαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ουάρντα, Ντάουντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Χατζισαφί, Ζιλέ, Ταχτσίδης (62' Τζούρτζεβιτς), Μάριν, Μιραλάς (λ.τ. 39' Οφόε), Φορτούνης (λ.τ. 24' Πάρντο), Ανσαριφάρντ.

Γκολ: 19' Βασιλακάκης, 66' Ντιγκινί  ///  28' Μάριν, 91' Χατζισαφί

Κάρτες:  34' Μάντσον, 53' Καρασαλίδης, 56' Ντάουντα, 77' Ντιγκινί  ///  18' Ταχτσίδης, 78' Πάρντο

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήθελε απόψε στο Περιστέρι να δείξει ότι ξέρει και μπορεί να φεύγει νικητής απέναντι σε ομάδες, που παραδοσιακά τον δυσκολεύουν στην έδρα τους.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την προθέρμανσή τους έχοντας στο πλάϊ τους και περίπου 2.000 ερυθρόλευς φιλάθλους, που βρέθηκαν απόψε στις εξέδρες του Δημοτικού γηπέδου του Περιστερίου.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Οι 22 ποδοσφαιριστές παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου λίγα λεπτά πριν από τις 19:30.\

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στα πρώτα 15' της αναμέτρησης o Ατρόμητος εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος, μπαίνοντας δυνατά στις φάσεις και αναγκάζοντας την ομάδα μας να υποπίπτει σε αρκετά λάθη.

Δυστυχώς για τους ερυθρόλευκους αυτό που φαινόταν πως θα συμβεί, ήρθε στο 19' με τον Βασιλακάκη να μένει αφύλαχτος στην περιοχή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και με κεφαλιά να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 24' ο Κώστας Φορτούνης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας, αναγκάζοντας τον κ. Κόντη να προχωρήσει νωρίς στην 1η του αλλαγή στον αγώνα και μάλιστα αναγκαστική.

Στο 28' ο Μάρκο Μάριν με προσωπική ενέργεια και τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γιαννιώτη και ισοφάρισε για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ σε 1-1!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει αμέσως και 2ο γκολ, αν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν λίγο πιο προσεκτικός στο 30' καθώς στο γύρισμα του Ομάρ δεν μπόρεσε να βάλει σωστά το πόδι του και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα στο Α' Ημίχρονο, που είχαν ως αποτέλεσμα και τις πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος του πρώτου 45λεπτου, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και να επιστρέφουν στα αποδυτήρια.

Το Β' Ημίχρονο είχε αρκετά νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα, ειδικά στο ξεκίνημά του.

Μέσα σε όλα και άτυχος απόψε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ που προχώρησε και σε 3η αναγκαστική αλλαγή, αυτή τη φορά με τον Ταχτσίδη να δέχεται χτύπημα στα πλευρά.

Στο 62' ο Ανσαριφάρντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στο σκορ στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και στο 66' ο Ουάρντα "τιμώρησε" τη χαμένη αυτή ευκαιρία σκοράροντας για την ομάδα του, κάνοντας το 2-1 και βάζοντας τους ερυθρόλευκους με την πλάτη στον τοίχο.

Όσο περνούσε η ώρα, η κούραση, το άγχος και τα νεύρα δεν ήταν σύμμαχοι των ποδοσφαιριστών μας, που έβλεπαν απόψε να τους πηγαίνουν όλα στραβά.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ωστόσο οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει να φτάσουν έστω στο γκολ της ισοφάρισης, που θα τους έδινε τον 1 βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 89' ο Χατζηϊσαΐας ανέτρεψε τον Ζιλέ και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κέρδισε το πέναλτι!

Ο Τζούρτζεβις ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα, όμως ο Γιαννιώτης απέκρουσε.  Ευτυχώς, ο Χατζισαφί ήταν εκεί που έπρεπε και με άμεση αντίδραση και προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου για το 2-2!!

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έφυγε από το Περιστέρι με τον βαθμό της ισοπαλίας, αρκετά προβλήματα τραυματισμών και αρκετό προβληματισμό στις τάξεις τους για τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα.

Ο κ. Χρήστος Κόντης, που και απόψε εκτέλεσε χρέη υπηρεσιακού προπονητή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης, ανέφερε μεταξύ άλλων:

"Δύσκολο βράδυ. Να δούμε πώς να αλλάξουμε τα πράγματα. Δεν πήραμε αυτό που θέλαμε. Η νίκη ήταν επιτακτική. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα"

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!