Εντός Γηπέδου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERLEAGUE ΕΛΛΑΔΑΣ, 19Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 28/01/2018 - "Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ"

ΦΡΕΝΟ ΣΤΟ ΣΕΡΙ ΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΤΕΡΜΠΙ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δεν μπόρεσε να συνεχίσει το σερί νικηφόρων αγώνων και ως ένα βαθμό η κούραση από τον μεσοβδόμαδο αγώνα Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ, αλλά και η έλλειψη συγκέντρωσης στο ξεκίνημα του αγώνα, έπαιξαν τον ρόλο τους.

Ο Αστέρας Τρίπολης -ειδικά στο Α' Ημίχρονο- πραγματοποίησε ίσως τη καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο Πρωτάθλημα και ανάγκασε τους ερυθρόλευκους να επιστρέψουν στα αποδυτήρια ικανοποιημένοι που είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν το γκολ του Ιγκλέσιας από το 21', χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ανσαριφάρντ στο 38'.

Στην επανάληψη, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έβγαλε ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και πολλά τρεξίματα αφού ο ρυθμός του αγώνα ήταν τέτοιος που δεν επέτρεπε κάτι λιγότερο, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό στις 2-3 καλές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να φύγει νικητής από μία αναμφίβολα δύσκολη έδρα για όλες τις ομάδες.

Πλέον, περιμένει την ΑΕΚ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" την επόμενη αγωνιστική, όντας 1 βαθμό μπροστά από τους κιτρινόμαυρους αλλά και 1 βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ, που τον προσπέρασε στη βαθμολογία αυτή την αγωνιστική, με τη νίκη να φαντάζει και να είναι μονόδρομος.

Γήπεδο: "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης"

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (64' Ισνάλδο), Τόνσο, Κυριακόπουλος (74' Ντουντού) και Μανιάς (84' Καλτσάς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Ένχελς, Σισέ (85' Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο (70' Οτζίτζα Οφόε), Μάριν (46' Φορτούνης), Μιραλάς και Ανσαριφάρντ.

Γκολ:  21' Ιγκλέσιας  ///  39' πεν. Ανσαριφάρντ

Κάρτες:  45' Κυριακόπουλος, 45'+2' Καλτσάς, 59' Κώτσιρας, 73' Τριανταφυλλόπουλος, 78' Ντουντού, 89' Σελίν  ///  45' Φιγκέιρας, 72' Σισέ, 78' Ρομαό

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Η προθέρμανση των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" ξεκίνησε λίγο πριν από τις 19:00 με το κρύο στην Τρίπολη να είναι τσουχτερό.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, αποτελούμενη από τους: Προτό, Φιγκέϊρας, Ένχελς, Σισέ, Κούτρη, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο, Μάριν, Μιραλάς και Ανσαριφάρντ.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα με τους ερυθρόλευκους να επιζητούν τη νίκη και μόνο!

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τα πρώτα 15' λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν με καλό ρυθμό και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω - κάτω αλλά δίχως κάποια καλή φάση μπροστά στις εστίες, που θα έκανε τους φιλάθλους των δύο ομάδων, που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου να σηκωθούν από τις θέσεις τους.

Όσο όμως κυλούσε ο αγώνας, ο Αστέρας γινόταν πιο απειλητικός και ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ περιοριζόταν σε παθητικό ρόλο.  Στο 21' ο Αστέρας κέρδισε φάουλ, ο Ιγκλέσιας κέρδισε στον αέρα τον Ένγκελς και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Το γκολ αυτό φάνηκε να "ξυπνάει" τους ερυθρόλευκους, που από το σημείο εκείνο και ως το τέλος του Α' Ημιχρόνου, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πάτησαν με αξιώσεις στην εστία των γηπεδούχων.  Μάλιστα, αν ο Κέβιν Μιραλάς ήταν πιο τυχερός σε δύο εξαιρετικές εκτελέσεις φάουλ που επιχείρησε, (η πρώτη ελάχιστα άουτ και η δεύτερη στο δοκάρι) ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα είχε απαντήσει άμεσα στο γκολ του Αστέρα.

Η απάντηση αυτή ωστόσο ήρθε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος στο 38' κέρδισε πέναλτι σε καθαρή ανατροπή από πίσω του Τριανταφυλλόπουλου και στη συνέχεια σημάδεψε σωστά από τα 11 βήματα για το 1-1!

Λίγο πριν το τέλος του Α' Ημιχρόνου, χρειάστηκαν τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του Σίλβιο Προτό, ο οποίος με το ένα χέρι έβγαλε σε κόρνερ το δυνατό συρτό σουτ του Μουνάφο στην αριστερή του γωνία.

Το Β' Ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ να πιέζει τον Αστέρα και να απειλεί για πρώτη φορά στην επανάληψη, στο 53' με τον Μιραλάς, έπειτα από σέντρα του Φορτούνη,

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ωστόσο, ισορρόπησαν τον αγώνα και μέχρι το 70' κράτησαν τους ερυθρόλευκους μακριά από την εστία τους, όντας οι ίδιοι απειλητικοί για την εστία του Προτό.

Στο 72' ο Ζιλέ έπιασε δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Αθανασιάδη να αποκρούσει εντυπωσιακά.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ξέφρενος στο Β' Ημίχρονο με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο να διεκδικούν με πάθος κάθε φάση.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία να πετύχει ένα 2ο γκολ και να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης από την Τρίπολη, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Οφόε, ο Αθανασιάδης έδιωξε με γροθιές προ του Φορτούνη με τη μπάλα να φτάνει στον Καρίμ, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να πλασάρει αφού απομάκρυναν αμέσως οι αμυντικοί του Αστέρα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους και πλέον βρίσκονται στη 2η θέση του Βαθμολογικού Πίνακα, 1 βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ αλλά και 1 βαθμό μπροστά από την ΑΕΚ, που ακολουθεί στη 3η θέση και την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Ο προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Όσκαρ Γκαρθία, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του εκτός έδρας αγώνα στην Τρίπολη, δήλωσε:

""Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος, είχαμε κακή κυκλοφορία. Στο δεύτερο βελτιωθήκαμε, κάναμε ευκαιρίες, αλλά ο Αστέρας είχε καλό τερματοφύλακα".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!