Εντός Γηπέδου

AEK - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ, "O.A.K.A." , 07/02/2018

ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν καλύτερος της ΑΕΚ στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, όμως δεν κατάφερε στο διάστημα αυτό να μετουσιώσει την υπεροχή του σε φάσεις μπροστά από την εστία των γηπεδούχων και κατ'επέκταση σε κάποιο γκολ, που θα του έδινε ψυχολογικό αλλά και ουσιαστικό προβάδισμα.

Στην επανάληψη, οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν για 75' κατώτεροι των περιστάσεων, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 χωρίς να έχουν ουσιαστικά απειληθεί με εξαίρεση τα 2 γκολ της ΑΕΚ, που προήλθαν από αμυντική αδράνεια των ερυθρολεύκων και όταν πια αντέδρασαν, στο 83' με το γκολ του Ταχτσίδη ήταν αργά.

Μολονότι χάθηκαν τουλάχιστον άλλες 2 καλές ευκαιρίες με τους Τζούρτζεβιτς και Ταχτσίδη, (τον κορυφαίο πιθανότατα σε όλο το 90λεπτο για την ομάδα μας) δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, που θα ισοδυναμούσε με πρόκριση στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Γήπεδο: Ο.Α.Κ.Α.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, (28' Χριστοδουλόπουλος), Κονέ, Μπακασέτας, (88' Γαλανόπουλος), Μασούντ, Γκάλο και Λιβάγια, (66' Αραούχο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ομάρ, Νικολάου, Ρομαό, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ζιλέ, (65' Οφόε), Φορτούνης, Μάριν, (69' Πάρντο), Μιραλάς και Ανσαριφάρντ, (76' Τζούρτζεβιτς).

Γκολ:  57' Χριστοδουλόπουλος, 73' Αραούχο  ///  83' Ταχτσίδης

Κάρτες:  44' Τσιγκρίνσκι, 75' Αραούχο, 83' Μπακάκης  ///  83' Μιραλάς

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Με στόχο τη νίκη ή την ισοπαλία με γκολ, που θα του δώσει την πρόκριση στην Ημιτελική Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απόψε στο Ο.Α.Κ.Α. για τον επαναληπτικό του 0-0 πριν από 15 βράδια στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την προθέρμανση τους λίγο πριν από τις 19:00.

Ένα από τα απρόοπτα απόψε για την ομάδα μας είχε να κάνει με τον κ. Όσκαρ Γκαρθία, ο οποίος λίγο πριν αναχωρήσει η αποστολή της ομάδας από το Προπονητικό Κέντρο, ένιωσε έντονους πόνους στην κοιλιακή χώρα και το ιατρικό επιτελείο των Πειραιωτών, διέγνωσε κρίση σκωληκοειδίτιδας με αποτέλεσμα ο Γκαρθία να διακομισθεί στο νοσοκομείο.

Η αρχική 11άδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, αποτελούμενη από τους: Προτό, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Νικοιλάου, Κούτρη, Ρομαό, Ταχτσίδη, Μάριν, Μιραλάς, Φορτούνης= και Ανσαριφάρντ

Αρκετό το κρύο απόψε στο Ο.Α.Κ.Α.

Ακόμη ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, που είδε τον Σισσέ να μην καταφέρνει να ξεπεράσει τους πόνους στα πλευρά και έτσι να μην βρίσκεται στην αρχική 11άδα των ερυθρολεύκων. Τη θέση του πήρε ο Ζιλέ.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα του Προημιτελικού μπροστά σε περισσότερους από 30.000 φιλάθλους της ΑΕΚ, που βρέθηκαν απόψε στο Ο.Α.Κ.Α.  Συνηθισμένοι και έμπειροι ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ απέναντι σε τέτοιες ατμόσφαιρες.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε την αναμέτρηση πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους.  Στο 3' ο Μιραλάς επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της ερυθρόλευκης επίθεσης, όμως η μπάλα δεν πήρε τα φάλτσα, που επιθυμούσε ο Βέλγος και πέρασε άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι με μπροστάρηδες του Ρομαό, Ζιλέ και Ταχτσίδη "απορροφούσαν" τις όποιες προσπάθειες επιθετικής ανάπτυξης των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι μάλιστα δεν ήταν λίγες οι φορές που έπαιξαν -υπέρ του δέοντως και συναδελφικού- σκληρά, προκαλώντας τη διαμαρτυρία και αγανάκτηση των παικτών της ομάδας μας.

Στο 17' ο Ανσαριφάρντ απείλησε την εστία του Μπάρκα με εναέριο βολέ και στο 37' ο Φορτούνης άνοιξε υπέροχα στον Κούτρη, το γύρισμα του οποίου όμως πρόλαβε να ανακόψει η κιτρινόμαυρη άμυνα προ του Ανσαριφάρντ που καραδοκούσε.

Στο 45' Φορτούνης και Μπάρκας συγκρούστηκαν στην προσπάθεια και των 2 ποδοσφαιριστών να φτάσουν πρώτοι στη μπάλα, με αποτέλεσμα να τραυματιστούν, ευτυχώς όχι σοβαρά.  Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου με το 0-0 να παραμένει μεταξύ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και ΑΕΚ έπειτα από συνολικά 135' σε αυτό το "ζευγάρι" της Προημιτελικής Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Β' Ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να μην μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο με το ίδιο πάθος και δύναμη, που επίδειξε στο πρώτο 45λεπτο.

Η αδράνεια σε 2 φάσεις της ερυθρόλευκης άμυνας στοίχισε ισάριθμα γκολ των γηπεδούχων, στο 57' και στο 73' βάζοντας τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με την πλάτη στον τοίχο, στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Οι ερυθρόλευκοι στα τελευταία 15' του αγώνα, ξαναβρήκαν τον καλό τους εαυτό του πρώτου μέρους, έγιναν πιο σκληροί και αποφασιστικοί στα μαρκαρίσματα τους και πίεσαν την εστία των γηπεδούχων κυνηγώντας την ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης.

Το γκολ του Παναγιώτη Ταχτσίδη στο 83' αναπτέρωσε τις ελπίδες των ερυθρολεύκων, που πλέον χρειαζόντουσαν 1 ακόμη προκειμένου να ισοφαρίσουν και να πάρουν εκείνοι την πρόκριση, σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Μολονότι ο χρόνος δεν ήταν πολύς, κατάφεραν να δημιουργήσουν όχι μία αλλά τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ, όμως ο Τζούρτζεβιτς σε 2 περιπτώσεις και ο Ταχτσίδης σε ακόμα μία δεν ευτύχησαν να δουν τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Μπάρκα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να προκριθούν και πλέον οφείλουν να στρέψουν όλη την προσοχή τους στη διεκδίκηση του Πρωταθλήματος.

Ο υπηρεσιακός πρώτος προπονητής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, κ. Χρήστος Κόντης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

"Τα παιδιά πάλεψαν πολύ σε όλο το παιχνίδι. Είχαμε ένα 1ο ημίχρονο με δύο ομάδες χωρίς φάσεις. Δεν κινδυνέψαμε αμυντικά. Νομίζω κάποιες στιγμές είχαμε τον ρυθμό του αγώνα. Στο 2ο ημίχρονο, δύο αδράνειες μας στοίχησαν δύο γκολ. Νομίζω το πιο σημαντικό σημείο ήταν αυτό. Το παιχνίδι θα μπορούσε να αλλάξει στο τέλος, να βάλουμε ένα γκολ με τον Ταχτσίδη. Πρέπει να σταθούμε στην προσπάθεια που κάναμε. Είναι άσχημο για εμάς που δεν περάσαμε. Κοιτάμε την επόμενη μέρα".

Ο Διαγωνισμός Pitch Photoreporter της Σεζόν 2014-2015 ολοκληρώθηκε με την κα. Μελίτα Τοπαλίδου, να αναδεικνύεται από την ψηφοφορία μεταξύ των χρηστών του TheREDS, Pitch Photoreporter της Χρονιάς!

Μείνετε συντονισμένοι ως τον επόμενο αγώνα, που ένας φίλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και του TheREDS της Samsung, θα βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο του Γ. Καραϊσκάκης για να φωτογραφίσει τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές. Ίσως είσαι εσύ!